24. 09. 2018            
  Hlavní menu
Jsme na:


Úvodní stránka
Vaše dotazy
Ke stažení


Původní galerieKlikni pro zvětšení

Autoři článků
Přehled všech článků
TOP 15

  Rubriky článků
mínus Činohra (195)
mínus Digitální kino (103)
mínus Dočesná (265)
mínus Hudební scéna (66)
mínus Humor (37)
mínus Informace (112)
mínus Koncerty (233)
mínus Letní kino (48)
mínus Pohádky (20)
mínus Programy (119)
mínus Soutěže (12)
mínus Výstavy (3)
mínus Z tisku (7)

  www.docesna.cz

  Zveřejněné články
<<  Září  >>
PoÚtStČtSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

  Vyhledávání

HLEDEJ VE VŠECH ČLÁNCÍCH
TOHOTO WEBU

( zadej klíčové slovo )  Administrace

Vstup pro redaktoryStav počítadla od :
1.12.2001Optimalizováno pro:
Administrátor:

Ing. František Roubal
frankie@zateckecountry.cz  Info

 • Výhled rozpočtu


 •   Rezervace lístků do digitálního kina

  Klikni na i konu a rezervuj si lístky včas!!!

  téma * Vánoční Spirituál Kvintet
  Vydáno dne 07. 12. 2014 (845 přečtení)

  V pondělí 15.12 se po 3 letech do Žatce vrací skupina Spirituál kvintet. Nabídne vánočně laděný koncert, v němž jistě nebude chybět alespoň nějaká z písní, které Spirituál kvintet proslavily.

  Spirituál kvintet je první česká folková skupina s datem založení 1960, tehdy ještě jako mužský kvartet. Slovo, natož žánr folk, ale u nás nikdo ještě neznal a tak vystupovali na pódiích s jazzmany. Kvintetem se stali, až když zkoušeli začlenit po vzoru amerických Weavers zpěvačku. Od té doby mají slovo kvintet v názvu bez ohledu na počet členů a nejméně jednu zpěvačku ve skupině. Jediný zakládající člen, který pamatuje úplné začátky, je Jiří Tichota. Zpočátku čerpali z americké černošské hudby, zpívali spíše spirituály a gospely poté zkoušeli americký folk, později svůj repertoár obohatili i o českou lidovou či obrozeneckou píseň. Českými texty přiblížili zámořskou hudbu a folk i českému publiku. Ačkoli nezpívali pro úspěchy na kontě jich mají dost. Vítězství na folkových přehlídkách, koncertování před Peet Seegrem ikonou, folkové hudby.

  V listopadu 1989, zpívali zaplněnému Václaváku, Jednou budem dál, a o rok později hráli tamtéž při setkání prezidentů Václava Havla s Georgem Bushem. Oba prezidenti zpívali se skupinou. Hráli také pro prezidenta Billa Clintona v Redutě. 

  Především ale hráli a hlavně zpívali pro lidi, které jejich tvorba oslovovala. Spirituál kvintet si v podstatě si vystačí se dvěma kytarami a kontrabasem, zbytek už je na jejich hlasech, které mistrně „drezíruje“ kapelník Jiří Tichota, který také vybírá repertoár.

  Ve skupině se vystřídalo mnoho osobností. Některé dokonce odcházeli a znovu se vraceli jako Irena Budweiserová a Karel Zich, jenž bohužel před deseti lety odešel navždy…. Všechny sestavy ze všech období jsou naštěstí zachyceny na deskách, z nichž tu první vydali až po 13 letech činnosti roce 1973, následně po zákazu vystupování za koncert k připomínce Jana Palacha. K jejich 55. výročí připravuje Supraphon rozsáhlou reedici jejich nahrávek.

  Spirituál kvintet by už léta nemusel nastudovávat nic nového a pořád by měli na něj diváci proč chodit. I přes svůj úctyhodný repertoár se skupina pořád učí nové písně a pořád si drží svou úroveň.
  Zde (http://bit.ly/1qraXLF) je důkaz - záznam vystoupení z letošního léta.
  Pořad, s nímž se představí v Žateckém divadle bude vánočně laděný, ale nebude to žádné omílání koled. Už jen proto, že černošské písně jsou plny odkazů na bibli a křesťanství a Spirituál kvintet má vkus. „Spirituálové“ mají smysl pro humor a vzájemně se na podiu špičkují. Takže spolu s hudebními zážitky si divák odnese i namoženou bránici.

  Aktuální sestavu tvoří: Jiří Tichota šesti strunná kytara, Zdenka Tichotová zpěv, Veronika Součková zpěv, Jiří Holoubek zpěv, dvanáctistrunná kytara, Dušan Vančura zpěv, kontrabas, Jiří Cerha zpěv, Pavel Peroutka zpěv, kontrabas.

  Datum 15.12 začátek 19:00. Všichni příznivci skvělé hudby jsou vítáni.

   

  Jiří Navrátil

     [Akt. známka: 0] 1 2 3 4 5


  ( Celý článek | Autor: Karel Fiala | Informační e-mail  Vytisknout článek )

   
    Kontakt divadlo
  Městské divadlo
  Dvořákova 27
  43801 Žatec

  Tel: 415 710 519
  Ičo: 70201111

  Ředitel:
  Martin "Víťa" Veselý
  Zástupce:
  Hanka Zeleňáková

  Předprodej pokladna:
  PO-PA : 14-17 hod
  Nebo před filmovými projekcemi


    Naši partneři
    Mediální partneři  PhpRS


  Optimalizováno pro: IE/Opera/Mozilla Firefox - 1024x768      Úvodní stránka | Rubriky článků | Ke stažení | Program divadla