10. 07. 2020            
  Hlavní menu
Jsme na:


Úvodní stránka
Vaše dotazy
Ke stažení


Původní galerieKlikni pro zvětšení

Autoři článků
Přehled všech článků
TOP 15

  Rubriky článků
mínus Činohra (232)
mínus Digitální kino (116)
mínus Dočesná (285)
mínus Hudební scéna (66)
mínus Humor (38)
mínus Informace (125)
mínus Koncerty (256)
mínus Letní kino (54)
mínus Pohádky (21)
mínus Programy (131)
mínus Soutěže (12)
mínus Výstavy (3)
mínus Z tisku (7)

  www.docesna.cz

  Zveřejněné články
<<  Červenec  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   

  Vyhledávání

HLEDEJ VE VŠECH ČLÁNCÍCH
TOHOTO WEBU

( zadej klíčové slovo )  Administrace

Vstup pro redaktoryStav počítadla od :
1.12.2001Optimalizováno pro:
Administrátor:

Ing. František Roubal
frankie@zateckecountry.cz

Постельное белье всем

  Info

 • Rozpočet


 •   Rezervace lístků do digitálního kina

  Klikni na i konu a rezervuj si lístky včas!!!

  téma * Slavná opera „Lucia Di Lammermoor“ zazní v Žatci.
  Vydáno dne 26. 01. 2009 (4422 přečtení)

  V sobotu 7. února od 18:45 hod. uvede žatecké Digitální kino další přímý přenos z Metropolitní opery v New Yorku. Těšit se tentokrát můžete na operu Lucia Di Lammermoor od Gaetana Donizettiho.

  Datum: 7.2.2009

  Čas: 18:45 hod.

  Místo: Digitální kino Žatec

              (Městské divadlo Žatec)

                Dvořákova 27

                438 01

   

  Název: LUCIA DI LAMMEMOOR – GAETANO DONIZETTI

  Účinkují :Anna Netrebko (Lucia), Rolando Villazón (Edgardo), Mariusz Kwiecien (Enrico), Ildar Abdrazakov (Raimondo) a další

  Dirigent :  Marco Armillato

  Režie: Mary Zimmerman

  Nastudování :v italském jazyce

  Titulky: anglické, české

   

  Článek:

   

  Slavná opera „Lucia Di Lammermoor“ zazní v Žatci.

   

  V sobotu 7. února od 18:45 hod.   uvede žatecké Digitální kino další přímý přenos z Metropolitní opery  v New Yorku. Těšit se tentokrát můžete na operu Lucia Di Lammermoor od Gaetana Donizettiho. Tragický děj čerpá ze skutečné události, která se odehrála v druhé polovině 17. století ve Skotsku mezi příslušníky starobylých šlechtických rodů. Lord Edgardo se tajně zasnoubí s Lucií, jejíž rodina jej připravila o veškerý majetek, a tak přivodila náhlou smrt jeho otci. Enrico, bratr Lucie, nutí svou sestru ke sňatku s bohatým a politicky vlivným Arturem, aby si zajistil společenské postavení. Pomocí intrik dojde ke svatbě Lucie a Artura. V titulní roli Donizettiho křehké hrdinky se po své “Baby-pause” představí superdiva Anna Netrebko, která byla  českou hudební kritikou označovaná též za děvče jako lusk. Role Lucii je jedním z nejnáročnějších dramaticko-koloraturních sopránových partů operní literatury. Vedle širokých možností využití pěvecké virtuozity se zde představitelce otevírá skutečný herecký prostor. Ten Netrebko beze zbytku naplňuje. V roli Luciina milence Edgarda se představí jeden z nejrespektovanějších tenoristů současnosti Rolando Villazón. Jejího tyranského bratra Enrica zpívá barytonista Mariusz Kwiecien. Opera je nastudována v italském jazyce  a doplněna o anglické a české titulky.  Přenosy Metropolitan Opera: Live in HD kombinují špičkové operní umění s nejmodernějšími technologiemi. HD (High Definition) je akronym pro vysoké obrazové rozlišení, které svou kvalitou daleko převyšuje kvalitu formátu DVD. Zvuk je přenášen v prostorovém šestikanále 5.1.   Oko kamery se během přenosu dostane podstatně blíže k dění na jevišti než oko diváka, byť sedícího na těch nejlepších místech přímo v Metropolitní opeře. Diváci přenosů si tak v kinech mohou vychutnávat úžasné detailní záběry, které by v samotné Met nikdy neviděli. V březnu se pak můžete těšit například na Madama Butterfly(7.3.) od Giacoma Pucciniho a Beliniho La Sonnambulu(Náměsíčná)(21.3.). Letošní sezonu zakončí 9. května opera La Cenerentola(Popelka) od Gioacchina Rossiniho.Kompletní informace o přenosech nejdete na www.divadlozatec.cz.     

   

   

  S ANNOU NETREBKO ZAZPÍVÁ PIOTR BECZALA

   

  Metropolitní opera New York oznámila v noci ze středy na čtvrtek změnu v obsazení sobotního představení Donizettiho opery Lucia di Lammermoor. Toto představení bude v rámci projektu Live in HD přenášeno živě do celého světa včetně 13 českých a moravských kinosálů. Původně ohlášeného Rolanda Villazóna, který se potýká se zdravotními problémy, nahradí v roli Edgarda vycházející polská operní hvězda Piotr Beczala. Beczala debutoval v Metropolitní opeře s velkým úspěchem před dvěma lety v roli Vévody ve Verdiho opeře Rigoletto. Edgarda v opeře Lucia di Lammermoor v Met zpíval v bloku, jež newyorský operní svatostánek uváděl během loňského podzimu. V současnosti Beczala v Met zpívá Lenského v Čajkovského opeře Evžen Oněgin a to pod taktovkou světoznámého českého dirigenta Jiřího Bělohlávka.

   

   

  Jiří Bělohlávek o Piotru Beczalovi

  Maestro Bělohlávek o spolupráci s polským tenoristou řekl: "s Piotrem Beczalou jsem se setkal již vloni v londýnské Královské opeře Covent Garden, kde také ztvárnil postavu Lenského v Čajkovského Oněginovi. Je to báječný pěvec s krásným znělým hlasem, spolehlivou pěveckou technikou, a především inteligentní a přirozený hudebník. Navíc má atraktivní zjev a je dobrým hercem. Jeho kariéra nabrala strmou dráhu letu a zde v Metropolitní opeře je oslavován právě tak jako Karita Matilla nebo Thomas Hampson."

  .

  Nejočekávanější titul sezóny Live in HD

  Lucia di Lammermoor je nejen v České republice nejočekávanějším titulem sezóny přímých přenosů Live in HD z Metropolitní opery New York. A to především kvůli hvězdné ruské divě Anně Netrebko, která vystoupí v titulní roli tohoto brilantního belcantového kusu. Netrebko se Luciou vrací na operní jeviště po mateřské dovolené, během které porodila syna Tiaga. Za dirigentským pultem během přenosu stane maestro Marco Armiliato a průvodkyní přenosu bude slavná francouzská sopranistka Natalie Dessay. V České republice se bude Lucia z Lammermooru živě přenášet do 13 kinosálů ve 12 různých městech.

   

   

  Sobota 7.března 2009 v 18:45 hodin

  Giacomo Puccini / MADAMA BUTTERFLY

  Cristina Gallardo-Domâs (Cio-Cio-San), Maria Zifchak (Suzuki), Marcello Giordani (Pinkerton), Dwayne Croft (Sharpless)

  Patrick Summers (dirigent), Anthony Minghella (režie)

   

  Nastudováno v italském jazyce. ¨

  Anglické + české titulky

   

  Příběh z exotického prostředí, soustředěný na dramatický osud přitažlivé hrdinky, obestřené pikantním kouzlem nepoznaného, jehož podtitul by mohl znít „motýlí křídla v žáru spalující lásky“, v režii nedávno zesnulého filmového a divadelního režiséra Anthonyho Minghelly otevíral sezónu 2006/2007.  Téma „svedená a opuštěná“ je staré jako opera sama a v různých modifikacích se objevuje ve všech slohových obdobích, z nichž právě romantismus z něj vytvořil fenomén. Do hlavní role Čo-Čo-San se vrací skvělá sopranistka Cristina Gallardo-Domâs.

   

   

   

   

  Sobota 21.března 2009 v 17:45 hodin

  Vincenzo Bellini / LA SONNAMBULA (Náměsíčná),

  Natalie Dessay (Amina), Juan Diego Flórez (Elvino), Michele Pertusi (Rodolfo)

  Evelino Pidò (dirigent), Mary Zimmerman (režie)

   

  Nastudováno v italském jazyce.

  Anglické + české titulky

   

   

  Mary Zimmermanová, která režírovala Natalie Dessay již v hitu minulé sezóny – Lucii di Lammermoor, zdůrazňuje v Náměsíčné dva její základní prvky - spánek a bdění - ve velmi zajímavém současném pojetí. Oblíbená Belliniho lyrická belcantová opera „stojí a padá“ na představitelích titulní dvojice, tentokrát jimi jsou právě neodolatelná   Natalie Dessay a výtečný Juan Diego Flórez, kteří se spolu v minulé sezóně setkali již  v Dceři pluku, v režii francouzské hvězdy posledních let Laurenta Pellyho. Dirigentskou taktovkou vládne Evelino Pidò.

   

   

   

   

  Sobota 9.května 2009 v 18:45 hodin

  Gioacchino Rossini / LA CENERENTOLA (Popelka)

  Elīna Garanča (Angelina), Lawrence Brownlee (Don Ramiro), Simone Alberghini (Dandini), Alessandro Corbelli (Don Magnifico), John Relyea (Alidoro)  Maurizio Benini (dirigent), Cesare Lievi (režie)

   

  Nastudováno v italském jazyce.             

  Anglické + české titulky

   

                                        

  Ještě nevychladl její triumfální debut v MET v sezóně 2007/2008 - Rosina v Lazebníku sevillském, a Elīna Garanča vystoupí v dalším Rossinim. Tento koloraturní  kouzelník zhudebnil známý Popelčin příběh v duchu italského bel canta. Popelčiným princem je Lawrence Brownlee. Skvěle se na jevišti doplňují zkušený barytonista Alessandro Corbelli a basbarytonista John Relyea.

   

  ANNA JE ZPĚT

  Anna Netrebko se vrací do Metropolitaní opery, kde vystoupí v roli Lucie z Lammermooru.

  Teď v lednu se po mateřské dovolené vracíte zpět na operní jeviště. Jak dlouho jste vlastně nevystupovala?
  Mé poslední vystoupení bylo na konci června minulého roku. Od té doby až do teď jsem nikde nezpívala. Velmi mě překvapilo, že jsem ani neměla do zpívání chuť. Několik měsíců jsem vlastně ani neotevřela pusu. Cvičit jsem začala až v listopadu. Měla jsem samozřejmě strach, že můj hlas nebude vpořádku. Říká se, že sopranistky po porodu velmi často hlas ztrácejí. Mému hlasu se ale nic nestalo. Pořád je tam, kde má být, a pořád je stejný, jaký byl. Najednou jsem začala mít pocit, že jsem žádnou přestávku neměla, že je všechno tak, jako kdybych se zpíváním na nějakou dobu ani nepřestala. Jediný rozdíl, který jsem zaznamenala, je, že se teď rychleji unavím, ale to je přirozené. Stejně jako sportovci potřebujete trénovat své svaly.

  Tato Lucia bude Vaším debutem v této roli v Met. Jak je to vlastně s Lucii a s Vámi?
  Když jsem Luciu slyšela poprvé, strnula jsem v němém úžasu. Říkala jsem si, Bože, tohle nikdy nezazpívám. Později jsem se ale začala blíže seznamovat s partiturou a zjistila jsem, že mi Lucia mimořádně sedí. Opravdu se cítím komfortně, když tuto roli zpívám.

  Jak přistupujete k Lucii jako k charakteru, se kterým se musíte herecky vypořádat?
  Luciu můžete pojmout mnoha různými způsoby. Její šílenství může mít mnoho podob. Lucia může působit jako směšný blázen, jako zlý blázen či jako blázen se zlomeným srdcem. Záleží na každé zpěvačce, co si vybere, a samozřejmě záleží také na režisérovi. V Met momentálně hrajeme novou inscenaci Lucie z Lammermooru, kterou režírovala Mary Zimmerman. Inscenace je to opravdu nádherná a navíc je v ní mnoho prostoru i pro samotné zpěváky. Jsem předsvědčena, že se skvělými partnery, se kterými v Lucii v Met vystupuji, se nám podaří vytvořit něco opravdu mimořádného.

  Je to poprvé, co Luciu z Lammermooru zpíváte vedle Rolanda Villazóna?
  Ano s Rolandem budeme v této opeře společně vystupovat poprvé. V Lucii z Lammermooru však nemám příliš zpívání s tenorem, je to spíš o sopránu a baritonu. Enrica bude zpívat Mariusz Kwiecien, se kterým jsem vystupovala už v mnoha inscenacích. Je úžasný.

  Jak s Mariuszem ztvárníte vztah Lucie a jejího bratra Enrica?
  Hodně jsem přemýšlela, proč se Lucia vlastně zblázní. Došla jsem k závěru, že mezi ní a jejím bratrem musí být něco hodně násilného. Musel se k ní chovat nějakým způsobem násilnicky. Nemyslím tím přímo nějaké sexuální násilí, ale něco se mezi nimi stát muselo. Pravděpodobně ji mnohokrát necitlivě srazil na kolena. To je původ její zloby i toho, že Lucia zabíjí. Navíc si nemyslím, že by to přišlo naráz z ničeho nic. Spíš bych řekla, že to v ní zraje. Není šílená od začátku, ale postupně to v ní doutná, až přijde výbuch.

  Jste známá jako famózní zpěvačka a zároveň i nedostižná herečka. Jak důležité je, aby operní zpěvák byl schopen obojího?
  To ale nejsem jenom já. Patřím do generace zpěváků, kteří už si nemohou dovolit pouze skvěle zpívat, jak tomu bylo dřív. Musíte umět hrát, musíte se umět na jevišti pohybovat. Na druhou stranu musím přiznat, že jsem ve vídeňské Státní opeře zažila Luciu z Lammermooru s úžasnou sopranistkou Editou Gruberovou. Vůbec nehrála, pouze tam stála a zpívala. I tak to byla asi nejlepší Lucia, kterou jsem kdy na jevišti viděla. Slovy nepopsatelný zážitek.

  Vaše sláva sahá daleko za hranice operního světa. Obáváte se, že Vaše hvězdná pověst může upozadit Vaše umělecké kvality?
  O těchto věcech vůbec nepřemýšlím. Několikrát jsem byla smutná z toho, když jsem si přečetla, že je lepší se na mě dívat, než mě poslouchat. Nyní už tomu vůbec nevěnuji pozornost. Netrávím ani moc času na internetu, nemám počítač a vlastně ani už moc nečtu, co se o mně kde píše.

  Změnilo mateřství Váš pohled na Vaši kariéru? Pokud ano, tak spíše emociálně. Budu se určitě cítit na jevišti jinak. Jsem jistá, že během vystoupení poznám, že se něco změnilo. S mateřstvím přichází nový druh zodpovědnosti. Stejně jsem si ale jistá, že to bude pořád ta stejná Anna Netrebko, ne-li lepší.

  Matt Dobkin
  převzato z www.metopera.org

     Související články:
  METROPOLITNÍ OPERA V HD ROZLIŠENÍ 2018/2019 (08.09.2013)
  DIGITÁLNÍ KINO ŽATEC - program na ÚNOR 2012 - 1/2 (05.01.2012)
  DIGITÁLNÍ KINO ŽATEC - program na PROSINEC 2011 (02.11.2011)
  DIGITÁLNÍ KINO ŽATEC - program na LISTOPAD 2011 (07.10.2011)
  Městské divadlo Žatec - program na ŘIJEN 2011 (08.09.2011)
  DIGITÁLNÍ KINO ŽATEC - program na KVĚTEN 2011 (13.04.2011)
  DIGITÁLNÍ KINO ŽATEC - program na DUBEN 2011 (15.03.2011)
  DIGITÁLNÍ KINO - BŘEZEN 2010 (07.02.2010)
  Digitální kino Žatec - ÚNOR 2010 (11.01.2010)
  Digitální kino Žatec - LEDEN 2010 (09.12.2009)
  Digitální kino Žatec - Prosinec 2009 (29.11.2009)
  Digitální kino Žatec - ŘIJEN 2009 (07.09.2009)
  DIGITÁLNÍ KINO ŽATEC - program na KVĚTEN 2009 (27.04.2009)
  Přijďte si do kina pro DVD zdarma. (07.04.2009)
  DIGITÁLNÍ KINO ŽATEC - program na DUBEN 2009 (23.03.2009)
  Druhá ukázka 3D projekce v Žatci. (04.03.2009)
  DIGITÁLNÍ KINO ŽATEC - program na BŘEZEN 2009 (12.02.2009)
  DIGITÁLNÍ KINO ŽATEC - program na ÚNOR 2009 (07.01.2009)
  DIGITÁLNÍ KINO ŽATEC - program na Leden 2009 (08.12.2008)
  DIGITÁLNÍ KINO ŽATEC - program na PROSINEC 2008 (26.11.2008)
  DIGITÁLNÍ KINO ŽATEC - program na LISTOPAD 2008 (27.10.2008)
  DIGITÁLNÍ KINO ŽATEC - program na ŘÍJEN 2008 (10.09.2008)
  O přenosech z Metropolitní opery - sezona 2008/2009 (08.09.2008)
  DIGITÁLNÍ KINO ŽATEC - program na KVĚTEN 2008 (19.04.2008)
  DIGITÁLNÍ KINO ŽATEC - program na DUBEN 2008 (06.03.2008)
  Poslední přenos opery z New Yorku (26.02.2008)
  DIGITÁLNÍ KINO ŽATEC - program na BŘEZEN 2008 (19.02.2008)
  DIGITÁLNÍ KINO ŽATEC - program na ÚNOR 2008 (17.01.2008)
  DIGITÁLNÍ KINO ŽATEC - program na LEDEN 2008 (17.12.2007)
  DIGITÁLNÍ KINO ŽATEC - program na PROSINEC 2007 (26.11.2007)
  DIGITÁLNÍ KINO ŽATEC - program na LISTOPAD 2007 (22.10.2007)
  DIGITÁLNÍ KINO ŽATEC - program na ŘÍJEN 2007 (05.09.2007)
  DIGITÁLNÍ KINO ŽATEC - program Květen 2007 (23.04.2007)
  DIGITÁLNÍ KINO ŽATEC - Kompletní program Duben 2007 (22.03.2007)
  Digitální kino je připraveno k spuštění - program Březen 2007 (16.02.2007)
  DIGITÁLNÍ KINO ..... již brzy v Žatci (03.01.2007)

  [Akt. známka: 0] 1 2 3 4 5


  ( Celý článek | Autor: Karel Fiala | Informační e-mail  Vytisknout článek )

   
    Kontakt divadlo
  Městské divadlo
  Dvořákova 27
  43801 Žatec

  Tel: 415 710 519
  Ičo: 70201111

  Ředitel:
  Martin "Víťa" Veselý
  Zástupce:
  Hanka Zeleňáková

  Předprodej pokladna:
  PO-PA : 14-17 hod
  Nebo před filmovými projekcemi


    Naši partneři
  PhpRS


  Optimalizováno pro: IE/Opera/Mozilla Firefox - 1024x768      Úvodní stránka | Rubriky článků | Ke stažení | Program divadla