06. 12. 2019            
  Hlavní menu
Jsme na:


Úvodní stránka
Vaše dotazy
Ke stažení


Původní galerieKlikni pro zvětšení

Autoři článků
Přehled všech článků
TOP 15

  Rubriky článků
mínus Činohra (229)
mínus Digitální kino (112)
mínus Dočesná (285)
mínus Hudební scéna (66)
mínus Humor (38)
mínus Informace (120)
mínus Koncerty (250)
mínus Letní kino (52)
mínus Pohádky (21)
mínus Programy (129)
mínus Soutěže (12)
mínus Výstavy (3)
mínus Z tisku (7)

  www.docesna.cz

  Zveřejněné články
<<  Prosinec  >>
PoÚtStČtSoNe
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31      

  Vyhledávání

HLEDEJ VE VŠECH ČLÁNCÍCH
TOHOTO WEBU

( zadej klíčové slovo )  Administrace

Vstup pro redaktoryStav počítadla od :
1.12.2001Optimalizováno pro:
Administrátor:

Ing. František Roubal
frankie@zateckecountry.cz

Постельное белье всем

  Info

 • Rozpočet


 •   Rezervace lístků do digitálního kina

  Klikni na i konu a rezervuj si lístky včas!!!

  téma * Opera “Thaïs” od Julesa Masseneta v Digi kině Žatec
  Vydáno dne 08. 12. 2008 (4855 přečtení)

  Další přenos z Metropolitní opery v New Yorku si pro návštěvníky připravilo Digitální kino Žatec. V sobotu 20.12. od 17:45 hod. to tentokrát bude Massenetovo smyslné dílo o pohanské egyptské kurtizáně Thaïs, která nakonec najde cestu ke křesťanství a věčnému životu za pomoci asketického mnicha Athanaëla. Příběh vrcholí Athanaëlovým přiznáním, že přece jen podlehl dlouho potlačované fatální přitažlivosti k Thaïs, že posedlost jí byla vedena chtíčem a sám se zříká nebes. V hlavních rolích můžete zhlédnout fenomenální sopranistku Renée Fleming a vynikajího barytonistu Thomase Hampsona. Připomeňme si, že přímé přenosy jsou přenášeny ve vysokém obrazovém rozlišení a v prostorovém 5.1 Dolby zvuku. V lednu pak žatecké kino uvede další dva přímé přenosy. První bude v sobotu 10.1. Pucciniho La Rodine (Vlaštovka) a druhým přenosem pak bude opera Orfeo Ed Euridice od Christopha Willibalda Glucka. Kompletní informace pak najdete na www.metinhd.cz nebo na www.divadlozatec.,cz.

  Milí operní a filmoví přátelé,

   

  v sobotu 20. prosince 2008 od 17:45 hodin proběhne do pražského kina Světozor a dalších 11 českých a moravských kin další přímý přenos Live in HD z Metropolitní opery New York. Tentokrát je na programu smyslně, spirituálně i hudebně nádherná Thaïs, opera francouzského skladatele Julese Masseneta. Thaïs byla premiérovaná v roce 1894 v Paříži a spolu s Manon a Wertherem patří k nejhranějším Massenetovým operám vůbec. V Čechách a na Moravě se nám zatím podařilo vypatrát jediné uvedení a to ve dvacátých letech minulého století v Plzni. Pokud víte o nějakém dalším uvedení, budeme rádi, dáte-li nám o něm vědet.

   

  Příběh

  Děj opery se odehrává v kosmopolitní Alexandrii ve 4. století před Kristem. Thaïs (Renée Fleming) je egyptská kurtizána a Venušina kněžka, nejžádanější žena ve městě. Athanaël (Thomas Hampson) je  mnich, který si předsevzal obrátit Thaïs na křesťanství. Na konci jejich příběhu se Thaïs stává světicí a nachází spásu, avšak Athanaël zjišťuje, že sešel ze své cesty svatého muže, když podlehnul pozemským touhám a do Thaïs se zamiloval. Opera končí Athanaëlovým zvoláním“Pitié!“ - „Slitování!“

   

  Hudba a libreto

  Opera Thaïs je celá prostoupena smyslností. Jde o partituru s minuciézně propracovým hudebním předivem a dokonalým vykreslením psychologie ústřední dvojice. Tomu jistě napomohlo i velice kvalitní libreto Louise Galleta (1835-1898) napsané podle předlohy novely Anatola France. Libreto nepracuje s rýmy, je vystavěno ve volném verši po vzoru klasické řecké poezie.

   

  Asi nejznámějším hudebním číslem Thaïs je instrumentální Meditace pro sólové housle, harfu a orchestr, která odděluje druhé a třetí dějství opery a během níž začíná přerod Thaïs z kurtizány ve světici. Z prvního dějství opery zmiňme velkou barytonovou árii Voila donc la terrible cité, v níž Athanaël odsuzuje Alexandrii a pokleslý život, kterým město tepe. Bohatá instrumentace árie však dává tušit, že Athanaël je Alexandrií a vším, co představuje, také fascinován a přitahován. Opomenout nelze ani Dis-moi que je suis belle v druhém dějství Thaïs. Prostřednictvím nádherné, nikoliv však samoúčelné sopránové exhibice je život kurtizány ukázán v jeho lesku i bídě (zde především bídě duchovní).

   

  Skandály

  Opera Thaïs je známá také díky skandálům, které ji provázejí už od její světové premiéry v Paříži. Massenet napsal Thaïs pro kalifornskou sopranistku Sybil Sanderson (*1865). Během premiéry došlo k faux pas, kdy pařížské publikum spatřilo poprsí madam Sandersonové v celé jeho kráse. Muzikologický výzkum se dodnes nesjednotil v názoru, zdali se jednalo o náhodu či nikoliv. Tím vznikla tradice, že sopranistky zpívající Thaïs na sobě mají vždy jen tak málo kostýmu, jak jsou ochotné svolit. Rok 1973 se pak stal naprosto průlomovým v operní historii, když se sopranistka Carol Neblett právě v roli Thaïs stala první operní pěvkyní, jež se na operním jevišti objevila zcela nahá. Za kino Aero dodáváme: Kde ty časy jsou a odkazujeme tím na říjnový přenos opery Salomé s Karitou Mattilou.

   

  Na závěr   

  Inscenaci opery Thaïs, která bude přenášena přenášena do kin, má v Metropolitní opeře premiéru toto pondělí 8. prosince. V příště se tak můžete těšit na výběr z kritik a recenzí, které na premiéru Thaïs uveřejní zahraniční média. Na webových stránkách http://www.metinhd.cz/aktuality.php si můžete přečíst rozhovor s Reneé Fleming a Thomasem Hampsonem představiteli ústředních postav v přenosu Thaïs. Upozorňujeme také na novou kritiku na blogu Věry Drápelové www.metinhd.cz/blog, tentokrát na inscenaci Stravinského Života prostopášníka z Divadla na Vídeňce. Nese titul Stravinskij ve vile VyVolených a je to opět výživné čtení.

  Těšíme se na Vaši návštěvu Thaïs  či některého z dalších přenosů Live in HD v této sezóně.  [Akt. známka: 2,00] 1 2 3 4 5


  ( Celý článek | Autor: Karel Fiala | Informační e-mail  Vytisknout článek )

   
    Kontakt divadlo
  Městské divadlo
  Dvořákova 27
  43801 Žatec

  Tel: 415 710 519
  Ičo: 70201111

  Ředitel:
  Martin "Víťa" Veselý
  Zástupce:
  Hanka Zeleňáková

  Předprodej pokladna:
  PO-PA : 14-17 hod
  Nebo před filmovými projekcemi


    Naši partneři
  PhpRS


  Optimalizováno pro: IE/Opera/Mozilla Firefox - 1024x768      Úvodní stránka | Rubriky článků | Ke stažení | Program divadla