Fragile 2019

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Koncerty, Vydáno dne: 21. 10. 2019

Rok s rokem se sešel a na podium žateckého divadla 25. 11. v 19:00 opět vkročí slovenský vokální oktet Fragile. Nabídne písně světových i domácích interpretů v osobitých aranžmá, zpívané stylem a cappella. Jejich historie je tak trochu Česko – Slovenská.

V roce 2013 překvapil Richard Müller české ale i slovenské fanoušky deskou Hlasy, na níž spolu s ním zpívají slovenští Fragile jeho písničky. Z desky se neozývají žádné hudební nástroje. Fragile jsou totiž skupina žánru „a capella “, jejichž hudebními nástroji jsou pouze vlastní ústa, přičemž někteří členové ovládají umění beatboxu. Deska Hlasy a následné turné po České republice se slavným zpěvákem je dostalo i do českého povědomí.

V roce 2013 už ale nebyli zdaleka neznámou skupinou. Od svého založení v roce 2004 do té doby vydali 5 alb, zpívali na mnoha slovenských pódiích i v televizi. Hudebního doprovodu se ale zcela nezřekli. Odjeli turné s rockovou kapelou Oskara Rázsy a jako památka na tuto spolupráci vyšla i deska. Stejný osud mají i zatím poslední dvě živé desky Queen symphony 1 a 2 na nichž Fragile vzdávají poctu skupině QUEEN. Předcházelo jim společné vstoupení se symfonickým orchestrem a rockovou kapelou.

Složeni jsou ze známých osobností slovenského kulturního života. Od svého založení v roce 2004 se věnují intepretaci rockových i jazzových skladeb, popmusic nevyjímaje. Zakládajícími členy byli Branislav Kostka, Soňa Norisová, Slavo Košecký, Kamil Mikulčík, Mariana Tokolyová a Martin Noris. Složení kapely se nějaký čas měnilo než si sedlo v dnešní sestavě s tím, že mimo stálých členů s nimi nárazově zpívají i hostující interpreti. Vedoucím Fragile je slovenský dirigent a skladatel Braňo Kostka. Slovo Fragile v angličtině znamená křehký a takový je i celý koncept skupiny a capella kdy je vše postaveno na souznění lidských hlasů a samozřejmě osobností. Pro dokreslení: Na dotaz R. Mülera jak dlouho trvá zaranžovat jednu tříminutovou písničku odpověděl šéf Fragile: „Tři dny a tři noci“
Koncerty Fragile jsou pastvou pro hudebně naladěné uši ale jejich významnou složkou je i humor. Při svém loňském koncertě v Žatci dobrou třetinu času provtipkovali a propovídali, úspěšně rozesmávajíc publikum. Podle rčení „kdo umí ten přidá“ lze brát jejich návrat i jako malý velký přídavek pro nadšené publikum. Tak se tedy 25. 11. 19:00 můžeme těšit.
Více na
Facebook nebo Fragile.sk

Ukázky: Srdce jako kníže Rohan  -  Stand by me - Bohemian Rhapsody - Hallelujah Hit - The Road Jack