Big Dez (Francie)

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Činohra, Vydáno dne: 21. 10. 2019

V listopadu nabízí městské divadlo Žatec tři koncerty zahraničních skupin. Bluesové Big Dez a Catfish a slovenské vokalisty Fragile. Jako první zahrají 7.11. v 19.00 francouzští električtí bluesmani Big Dez.

Píše se rok 1996. Kytarista Phil Fernandez alias Big Dez a klávesista Bala Pradal právě založili kapelu či spíše duo, Big Dez.  Většinu času tráví zkoušením v kabině na předměstí Paříže, kde hrají repertoár složený z převzatých anglických a amerických blues. Později už posíleni o Lamine Guerfiho ​​(basa), Marc Schaellera (harmonika), Archibalda Ligonnière (bicí) a Rodolphe Dumonta (kytara), dobývajíi Paříž a její periferie, a za několik let pak cestují do Spojených států (Chicago, Austin, St Louis), kde navazují silná přátelství s místními hudebníky. Na popud Phil Fernandeze, začali psát vlastní písně a pokračovali nahrávkou svého prvního alba, Sail On Blues, v Austinu (Texas) v roce 2003. Následovali čtyři další: Night After NIght (Austin Texas, 2004), You Can Smile (Jamestown MO, 2007), Late Live "pořízené" na různých evropských koncertech v roce 2009, Lazy Star (Anjou, Francie, 2010) a Wet Paint (Anjou, Francie, 2012). V únoru 2009 skupina sponzorovaná společností Blues Sur Seine zastupovala Francii v Memphis Tennessee v rámci mezinárodní Blues Challenge. Elektrické blues Big Dez, otlučené na evropských festivalech, je velmi ironické, plné humoru a zároveň melancholie. Jeho styl je velmi rozmanitý, prosáklý funkem, soulem a rock'n'rollem.

Big Dez hrají s mrazivou intenzitou Alberta Collinse a Johnnyho Guitar Watsona, píší skvělé originální elektrické bluesové písně, i skvělým způsobem interpretují své vynikající verze bluesových standardů.

V roce 2018 vydali své zatím poslední album, „Last Train“, který byl smíchán v Austinu v Texasu, a nabízí zvláštní hosty: Lucky Petersona a Saxe Gordona Beadle. Jejich nahrávací aktivity se neomezuji pouze na alba. V roce 2015 vydali koncertní DVD Live And Pretty Beat Up!

Ať už třeba s Luckym jamují v pařížských klubech nebo hrají na větších evropských a severoamerických bluesových festivalech, Big Dez a jeho kapela vždy zaručují skvělý zážitek.
Více na jejich
facebooku a na jejich webu bigdez.com

 

Ukázka: Chicken Heads, Big Legged Woman Down in Virginia