Catfish

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Koncerty, Vydáno dne: 21. 10. 2019

Vyhrát nebo být „jen“ nominován v nějaké kategorii v UK and British Blues Awards jako se to povedlo skupině Catfish, není nic nad čím by se dalo mávnout rukou. Bluesových muzikantů, kapel i odborníků je v kolébce bílého blues ve Velké Británii spousta a konkurence je obrovská. Catfish se daří už od roku 2016 získávat v ní nominace a vítězství.

S Městským divadlem v Žatci to souvisí tak že jejich mladý frontman, jejich hudební klenot, fenomenální 24letý kytarista Mat Long zahraje tento rok v Žatci už podruhé. Po sólovém projektu Matt Long Trio přijede tentokrát s „rodinnou“ (za klávesami jeho otec Paul) kapelou Catfish 15. 11. a v 19:00 spustí své blues.

Zhruba za pět let činnosti stihli vydat tři alba z nichž poslední Burning Bridges je letošní květnová žhavá novinka. Předchozí dvě alba dosáhla v britském bluesovém on air žebříčku první příčky a Burning Bridges v červenci už bylo druhé. Toto nové album dostává vynikající recenze. Dokonce až takové že recenzenti se vůbec nedrží při zemi a odkazují k největším muzikantským jménům rockové a bluesové historie včetně takových alb jako je Zepelínská dvojka. Např. „Root Of All Evil  má riff, na jaký by si přál přijít i Tony Iommi“ nebo „klávesy jsou neuvěřitelné a vrací mne zpět do časů Jona Lorda“. Catfish si získali renomé svými koncertními vystoupeními, k čemuž značnou měrou přispěla vášnivá Matova práce s kytarou, (mluví se o něm jako o největší tajné zbrani Catfish) ale stejný úspěch mají i jejich alba. A obě jejich „dovednosti“ se tím pádem při koncertě sčítají a mění v silný zážitek. V sestavě Catfish jsou Matt Long na kytaru a zpěv, Paul Long na klávesy a zpěv, Kevin Yates na bicí a Adam Pyke na basu.

Prestižní Blues Matters Magazine o nich napsal: „Catfish jsou dnes jednou z nejlepších živých kapel v Británii. Kvalita muzikantství je vynikající a v Matt Longovi mají dnes jednoho z největších mladých kytaristů na scéně“.

Catfish byli vyhlášeni jako nejlepší anglická bluesová kapela roku 2018 v anketě BBA. V tomto roce hráli také v Holandsku, Německu, Belgii, Lucembursku, Rhodosu a ve Španělsku a na tento rok (2019) si již v lednu rezervovali další evropské zájezdy spolu s vystupováním po celé Velké Británii. Jedním z jejich Evropských zájezdů je české podzimní turné, během nějž se objeví v Žatci.

Zde si můžete poslechnout dvě nahrávky pro Holandské rádio Bluesmoose:  Make it rain, Broken man.  Všechna tři alba je možno si poslechnout na službě Spotify.

Více: web - http://www.catfishbluesband.co.uk  Facebook