Mňága a Žďorp zahraje na Dočesné v Žatci.

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Dočesná, Vydáno dne: 27. 08. 2019

Vypadá to, že pořadatelé Dočesné budou nuceni nafouknout v sobotu odpoledne Letní kino. Vystoupí tam jeden z taháků Dočesné, skupina Mňága a Žďorp. .... Více v článku ...

Mňága a Žďorp jsou valašští rockeři, pocházející z Valašského Meziříčí. Jsou to už také slušní rockoví dinosauři se začátky datujícími se někdy kolem roku 1983. Často se měnilo složení, jméno kapel, repertoár a styl od nové vlny po punk. Tyto kapely však nakonec zanikají či spíše se transformují a od roku 1987 se již hovoří jen o skupině Mňága a Žďorp. Ty čtyři roky bylo takové učednické zkušební období, po němž zbylo pár demokazet a na nich písničky, po aktualizaci použité na prvních dvou albech „Made in Valmez“ a „Furt rovně“.  Zajímaví byli Mňágové i svými oblečky. Zprvu se na převlékali do spartakiádních úborů, a ještě slavnější byly jejich námořnické uniformy.
Někdy stačí pro úspěšný start jen zaujmout nějakým hitem, a to se Mňáze povedlo songem
„Hodinový hotel“, který otvírá debutové album skupiny, nazvané realisticky
 
Made in Valmez (1991). Hitů zde ale bylo povícero.

Frontmanem skupiny je Petr Fiala, většinový autor písní, které lze poznat podle hudebního i textového schématu, který se ani za 32 let existence kapely a po 13 ti vydaných albech příliš nezměnil, neokoukal ani neoposlouchal.

Na jaře 1990 Mňága poprvé vystoupila v televizi v pořadu ostravského studia Lumírova garáž. V neoficiální předpremiéře tu zazněly písničky z prvního alba Made in Valmez. Hudební život šel ale dál. Na první zahraniční sérií koncertů v Belgii a Velké Británii vyrazila Mňága v listopadu 1991.

V létě ´92 se Mňága a Žďorp definitivně zprofesionalizovala a vydala druhé album Furt rovně. Na třetí album Radost až na kost už si pozvali i profesionálního producenta a poprvé zařadili úplně nové písně. Čtvrté album Ryzí zlato produkoval Ivan Král.
Petr Zelenka s nimi natočil fiktivní dokument
Mňága Happy End, k němuž vyšel soundtrack s nově upravenými songy z osmdesátek. Film se promítal i v německé filmové distribuci.
Mimo nahrávání desek a koncertování psali i knihy. Zejména Petr Fiala.

V předchozích řádcích jsou vypíchnuty pouze začátky kapely a období kdy Mňága už začínala něco znamenat a učila se fungovat profesionálně. Od svého oficiálního zrození Mňága koncertuje, nahrává a vydává CD i DVD i sem tam nějaký vinyl. V komentářích na YouTube lze pozorovat, jak si posluchači berou jejich písně za své. Mezitím dorostla nová fanouškovské generace a už jen kvůli ní musí Mňága jako každá kapela najít způsob, jak nezapomenout staré a zároveň jít s dobou a nabízet nové. Což dokazují na albu Třínohý pes, které je pochvalně přijato např. na Music serveru i jinde.
V současnosti vychází její desky u vlastní společnosti Suricata records.

Pro nahrání posledního alba využili tzv. crowdfundingu, kdy se skládají fanoušci na částku, která by měla dostačovat na nahrání nové desky. Pomocí tohoto sponzoringu vzniká i zatím poslední 14. té album, jehož vyjití je naplánováno na 9. září.
Pár dní před tím zahrají na Dočesné v Letním kině.

Složení: Petr Fiala zpěv; kytara; Marcel Gabriel bicí; Jiří Tibitanzl saxofony, klávesy, perkuse; zpěv;
Petr Nekuža basová kytara zpěv; Martin Knor kytara, mandolína; Jaromír Mikel kytara,zpěv

Diskografie a jiné na www.mnaga.cz

KDY: sobota 6. 9. ,13:45

KDE: LETNÍ KINO