Monkey Business zahrají na Dočesné v Žatci !

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Dočesná, Vydáno dne: 27. 08. 2019

Sobotní odpoledne na Dočesné v Letním kině bude pro fanoušky náročné. Po Mňáze se na podiu objeví skupina Monkey Business. ... Více v článku ....

Monkey Business telegraficky: Jeden z projektů producenta a multiinstrumentalisty Roman Holého. Založení 1999 - konec v nedohlednu, letos jubileum 20 let existence, žánr funky a pop. Monkey Business je anglickým ekvivalentem „byznysu za všechny prachy“ což se určitě o skupině říct nedá. První desku vydali po názvem Why Be In When You Could Be Out. Už krátce po jejím vydání v roce 2000 se stali senzací a objevem sezóny, pochvalné recenze a plné sály. Mohli si tedy říkat „To nám to milénium pěkně začíná“. Po první desce přibrali do týmu černošskou zpěvačku Tonyu Graves s hlasem od pánaboha, která mohla zpívat ve své mateřštině, protože MB zpívají převážně anglicky. Na desce spolupracoval i Fred Wesley ex kapelník orchestru Jamese Browna.

Roman Holý se nebál experimentů, a tak ke spolupráci na druhé desce Save the Robots (Zachraňte roboty) přizval symfonický orchestr.
Úspěch obou desek byl sice značný ale do třetice všeho dobrého přišla deska Resistance is Futile (2003). Český překlad názvu – „Odpor je marný“ potvrzují i čtyři ceny Akademie: za Nejlepší skupinu, desku, obal a video. Na desce spolupracovali mj. Iva Bitová, Jiří Stivín, Roman Dragoun. Těžko vzdorovat kvalitě…

Na albu „Kiss Me on My Ego“, kromě Dana Bárty spolupracoval, stejně jako na předchozích opět kytarista Hiram Bullock a pak přední světový saxofonista David Sanborn a Glenn Hughes (člen Deep Purple). Singlem alba je „Branded“.
Alb vydali zatím devět, poslední Bad Time for Gentlemen (2018), DVD dvě, přičemž Lazy Youth Old Beggars dostalo cenu za DVD roku.

Na každém albu lze potkat zajímavého hosta, který sice dostal zaplaceno, ale své jméno by nikdy nespojil s nekvalitou. Nepřekvapivějším z nich byl asi trampský bard Wabi Daněk (
Sex and Sport? Never! 2015).

Složení: Tereza Černochová (původně spolupráce, od 2017 stálá členka), Roman Holý, Ondřej Brousek, Matěj Ruppert, Oldřich Krejčoves, Pavel Mrázek, Martin Houdek.

Web: http://www.monkeybusiness.cz

KDY: SOBOTA 7. 9. ,15:40

KDE: LETNÍ KINO