Vladimír Mišík na Dočesné

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Dočesná, Vydáno dne: 22. 08. 2019

Vladimír Mišík je český rockový zpěvák autor hudby i textů a nesčetného množství nezapomenutelných písniček. Bývalý člen a zakladatel skupiny Matadors, Blue Efektu, Flamenga a od roku 1974 skupiny ETC.. ... Více v článku...

 

S Blue Efektem a Radimem Hladíkem nahrál slavné album Meditace. Vydání alba už ale Mišíka ve skupině nezastihlo. Počátkem sedmdesátých let byl členem skupiny Flamengo, po níž zbylo další skvělé album Kuře v hodinkách, jehož vydání také Mišíka v kapele nezastihlo, neboť se dříve rozpadla.

 

Když po rozpadu Flamenga roku 1974 Mišík založil své ETC…Kainar už nežil. Mišík zhudebnil dvě jeho básně a zařadil je na první desku Etc.... Písně Stříhali dohola malého chlapečka a Obelisk jsou klenoty českého rocku. Mišík byl nepochybně průkopníkem poezie v českém rocku. Do té doby to byla spíše doména folku. S folkem ovšem stejně tak jako s poezií našel společnou řeč. Občas vyráželi v odlehčené sestavě: Mišík, nějaký další kytarista a Vladimír Merta jako ČDG neboli Čundrgrunt. Mišík spolupracoval s folkaři poměrně často a rád. Na třetím albu např. převažují texty Jiřího Dědečka. Nějaký čas u něj hrával Petr Skoumal a koncem devadesátých let pro něj textoval i Marek Eben. Samotný Merta pro něj taky napsal pár písniček např. Cesta do dětství na prvním albu. Nebo na živém LP nechte zpívat Mišíka, vydané Šmajdáky a ploužáky.

Na svém druhém albu nazvaném příhodným číslem 2 přinesl Mišík posluchačům také již nežijícího Václava Hraběte. Písnička Variace na renesanční téma od té doby takřka zlidověla.

Mišík se musel vyrovnávat s občasnými zákazy a zdravotními potížemi. Protože má potíže s chůzí, při vystoupení musí sedět. V roce 1993 byl Mišík uveden do rockové síně slávy. Důvodů bylo mnoho. Nikdy neklesl pod sebou vysoko nastavenou laťkou hudební i textovou, třeba že sám napsal jen pár textů.

V roce 2004 dostal ocenění zásluhy o folk. V témže roce 2004 oslavili Etc…30 let koncertování v pražské Akropoli.

Vladimír Mišík a Etc... to je jistota českého rocku, jistota že za peníze investované do jeho koncertu či jedné z deseti řadových desek a nesčetně kompilací se více než vyplatí. Na Dočesné si ovšem za peníze ušetřené za vstup můžete nějaký ten gambrinus klidně dopřát.

 

KDY: PÁTEK 6. 9. 21:00

KDE: Nám. Svobody