Petra JANŮ – ROCKERKA SE VRACÍ NA DOČESNOU

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Dočesná, Vydáno dne: 22. 08. 2019

Sobotní program na hlavní scéně Dočesné bude uzavírat zpěvačka Petra Janů, která se začíná vracet ke svým rockovým časům, ale nemá problém ani s kantilénou. ... Více v článku ...

V roce 1972 jakási Jana Petrů započala svou uměleckou dráhu druhým místem na festivalu Mladá píseň Jihlava. Její výkon ji nakonec přivedl do Semaforu, kde získala roli bludičky ve slavné Kytici. Protože už na pop scéně Jana Petrů zpívala, obrátila si jméno a stala se z ní Petra Janů.
Zpívala i mimo Semafor a několik let se prezentovala jako rocková zpěvačka. Byla členkou skupiny CK Vocal, s níž nahrála legendární album Generace. Od roku 1977 zpívala se skupinou Pro-rock, se kterou vydala své první album Motorest. V roce 1978 skončila ve Zlatém slavíku na druhém místě. V roce 1980 vydala album Exploduj! a stala se ojedinělou rockerkou na naší hudební scéně. V tomtéž roce natočila s plzeňskou skupinou Bumerang film Koncert. S Bumerangem jezdila turné s komponovaným pořadem Exploduj. V tomto období byla významná zejména spolupráce s Otou Petřinou a Zdeňkem Rytířem, kteří pro ni psali téměř všechny její písně. Její rockové éra skončila vlastně albem Jedeme dál s Petrem Jandou.

Ve druhé polovině osmdesátých let změnila Petra Janů repertoár i image a přešla z čistě rockových peřejí hudby do klidných vod pop-music. Ta jí nabídla větší využití jejího hlasového rozsahu. Uvedla se albem Už nejsem volná nazvaném podle stejnojmenné předělávky hitu Power of love.

V roce 1987 se poprvé stala "Zlatou slavicí". V 90. letech se objevila v několika muzikálech a začátkem nového tisíciletí se opět vrací ke spolupráci s Petrem Jandou a Otou Petřinou, s nimiž natočila album Jedeme dál II.

Na podzim roku 2014 vystupovala na jednom pódiu společně s Věrou Špinarovou. Obrovský úspěch tohoto projektu si vynutil jeho opakování v listopadu a prosinci 2015. 
Petra Janů začala spolupracovat s kapelou Amsterdam a vrátila se tak ke svým rockovým kořenům. S Amsterdamem v roce 2017 natočili album Blázni, které vyšlo na výročí 45 let působení na české hudební scéně. Supraphon k tomuto jubileu vydal 4CD Petra & Petřina, na kterém vzpomíná na své rockové období.

 

KDY: 21:50 SOBOTA 7. 9.

KDE: HLAVNÍ SCÉNA NÁM. SVOBODY