Luboš Pospíšil & 5P na Dočesné v Žatci !

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Dočesná, Vydáno dne: 13. 08. 2019

Na Dočesné se objeví letos dva interpreti, kteří se spolu potkali už na věhlasném albu skupiny C&K Vocal, Generace. Petra Janů a Luboš Pospíšil. Luboš Pospíšil s CK Vocal debutoval už v roce 1969, tedy přesně před kulatými 50 lety. Už před tímto debutem si psal písničky a jezdil je prezentovat s kytarou, jak to ostatně občas dělá dodnes. ... Více v článku.

 Po 13 letech spolupráce s touto kapelou odešel v roce 1982 na sólovou dráhu. V tomto roce nahrál s pomocí kolegů z C&K Vocalu LP Tenhle vítr jsem měl rád s několika hity a nadšeným přijetím. Nic lepšího si nemohl přát. A přece to nebylo vše. Spolupráce s Pavlem Šrutem a Petrem Skoumalem zajistila jeho písním spolu s jeho zvláštně posazeným hlasem jistou neoposlouchatelnost. Za zády či po boku měl takové muzikanty jako Bohumil Zatloukal a David Koller z Jasné Páky, s nimiž založil skupinu 5P. Hráli i v různém složení do konce osmdesátých let. V osmdesátých letech vyšly ještě dvě desky „… a nestřílejte na milence a „Jsem v tom“. Mezi jeho největší hity patří: Džíny barvy kůže, Kráska v nesnázích, Tenhle vítr jsem měl rád, Věčně hraný předfilm v bio Láska, Kuřata v igelitu,    Klub osamělých srdcí, Groteska, Vzpomínka na jednu venkovskou tancovačku.

V roce 1989 pomáhal Radimu Hladíkovi s obnovením Blue efektu, a tak se 5P na čas odmlčelo. Po roce 1990 hrál a natáčel znovu jen s kapelami pod jiným názvem (Biograf, LPG ). Od roku 2008 se značka 5P obnovuje. V roce 2010 mu do pražského klubu Akropolis přišli zahrát hudební kamarádi a souputníci k jeho šedesátinám. V roce 2011 vychází deska „Chutnáš po cizím ovoci“. Po něm přišla zatím poslední deska „Soukromá elegie“ (Zlatá deska) na níž se ještě objevují písně s účastí Skoumala i Šruta současně s novými mladšími autory. Luboš Pospíšil samozřejmě kapelu omladil o hráče i o dvě generace mladší, nejmladší je bubenice Pája Táboříková z Jasné páky. Luboš jí občas půjčuje mikrofon a Pája dostává šanci uvádět muže do varu zpěvem staré pecky legendární „JJ“ Mercedes Benz. V loňské roce byl uveden do Beatové síně slávy. Na podzim by měla vyjít v Pospíšilově diskografii, novinka – živá deska.
Po pěti letech se můžeme opět těšit, že nám Luboš Pospíšil zpestří Dočesnou.

Více si lze přečíst a poslechnout na https://lubospospisil.cz

Kdy: Pátek 6. 9. 21:30 

Kde: Letní kino