Junior Big band – swing a jazz made in Litvínov

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Dočesná, Vydáno dne: 13. 08. 2019

Od 17:00 do cca 19:20 v sobotní podvečer bude na hlavním podiu Dočesné malé litvínovské pásmo. Nejdřív vystoupí objev soutěže The Voice, Dominik Hanza a po něm Junior big band z litvínovské „ZUŠky“.

Při základní umělecké škole Litvínov působí několik uměleckých souborů. Jedním z nich je Junior Big band hrající swingovou a jazzovou hudbu. Vznikl už v roce 2002 a pod vedením ředitele ZUŠ Jaroslava Sochora vystupoval 8 let.

V roce 2010 nastalo střídání a soubor prodělal téměř kompletní obměnu členů. Jeho vedení se ujal nový dirigent Ing. František Krtička, který zde působí dodnes. V posledních letech se Junior Big band pravidelně zúčastňuje jazzových festivalů, přehlídek a dalších kulturních akcí, kdy absolvuje desítky akcí po celé ČR a příležitostně i v zahraničí (např. Německo, Švédsko, Dánsko, Itálie, Maďarsko, Španělsko a Holandsko).

Absolvoval také velké množství národních a mezinárodních soutěží, kde získal opakovaně přední ocenění: 3x se stal celkovým vítězem Soutěže orchestrů ZUŠ vyhlašované MŠMT, a to v letech 2007, 2014 a 2017.

Na festivalu Swingin‘ Saxonia, v Hohenstein – Ernstthal, v Německu získal 2x 2. místo,
Na Mezinárodním hudebním Festivalu Děčín – zlaté pásmo, Budapesti Big Band Találkozón, Budapešť – Maďarsko zlaté pásmo a tím výčet jeho úspěchů zdaleka nekončí. Na letošním Jazzovém festivalu v konaném v květnu v Letním kině v Žatci jim pařilo první místo. Největším úspěchem je fakt, že se daří přitáhnout mládež ke kvalitní hudbě a vychovávat nové talenty.

KDY: 18:30 SOBOTA 7. 9.

KDE HLAVNÍ SCÉNA NÁM. SVOBODY