Skupina Dunaj zase hraje v Žatci

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Dočesná, Vydáno dne: 13. 08. 2019

Spatříte – li na plakátech Dočesné jméno Dunaj, pak, pokud jste rockoví pamětníci, nebuďte na pochybách. Je to opravdu TEN legendární brněnský DUNAJ, s kterým zpívala a desku nahrála i krásná a divoká Iva Bitová. ... Více v článku ...

 

 Dunaj byl zjevením na české rockové scéně koncem osmdesátých let a nějak se ani nevědělo kam ho zařadit. Zprvu jej považovali i za artrock. Vydrželi hrát zhruba desetiletí, než jeho činnost ukončila v roce 1998 smrt jejich kytaristy a zpěváka Jiřího Kolšovského.

Po dobu své existence se účastnili mnoha festivalů vystupovali v mnoha klubech po celé republice i v zahraničí, Francie, Německo, Holandsko, Belgie, Italie, Rakousko, Maďarsko, Polsko, Slovensko. Vydali 5 alb: (Dunaj a Bittová 1988; Rosol 1991 a 2001; Dudlay 1993; IV. 1995; Pustit musíš 1995; La la lai 1996). Stylově je kromě bigbeatového základu patrný vliv minimalismu, punku a v začátcích i pražské nové vlny. Autory obrazotvorných textů byli výtvarník Vladimír Kokolia, Karel David, Pavel Fajt a Vladimír Václavek.

Za vzkříšením Dunaje stojí natáčení dokumentu „Dunaj vědomí“, mapující historii a život Dunaje a kterým provází kytarista skupiny Vladimír Václavek.

Vzpomínky se oživily, trochu se zastesklo a kapela se rozhodla dát znovu dohromady v sestavě s původními členy. O pěvecké party Jiřího Kolšovského se podělil Vladimír Václavek a zbytek

kapely. Základ repertoáru tvoří zejména skladby z nejlepšího období Dunaje.

Postupně jsou přidávány nové písně, které se objeví na novém albu.

Ukázka z koncertu 1996, Jednou

KDY: 23:00 PÁTEK 6. 9.

 

KDE: LETNÍ KINO