A zase ten Alkehol na Dočesné !

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Dočesná, Vydáno dne: 09. 08. 2019

Kde jinde už by měli hrát rockeři z mokré čtvrti než na slavnostech chmele a piva. Na Dočesné zahrají po 5 ti letech, celkem už potřetí.

Bylo nebylo. Pány Hereše a Buneše jinak tehdejší členy trashmetalového Kryptoru roce 1992 napadlo, že napíší pár písniček s hospodskou a pijáckou tematikou a na normální rockovu notečku. To se jim skutečně podařilo, a tak nahráli demo (dva songy zpěv Fanánek) a nabídli ho vydavatelství Monitor, kde ho vzali a vydali. Deska měla úspěch a brzy se ocitla v první dvacítce prodejnosti v Čechách i na Slovensku. První album vyšlo pod názvem „Alkehol“ 8. června 1992, a brzy se dostalo do první dvacítky nejprodávanějších titulů tehdejší federální TV hitparády. Kvůli množícím se nabídkám ke koncertování si dva zakládající členové přibrali do souboru své kamarády: bubeníka Martina Melmuse(ex-Törr), a na basu kytaristu Tondu Rauera (kytara u Brian). V této sestavě již kapela v září 1992 nahrává píseň „Okno mé lásky“ na Olympický sampler …dej mi víc …
První koncert se odehrál v této sestavě 30. 10. v Duchcově, kde Alkehol hrál  jak předskokan Kabátů. Skupina založila svou image na písních s tematikou alkoholu v různých podobách prožitků a následků. A protože Čechové pijí rádi, úspěch je zaručen. U početných fandů ano, u recenzentů a kritiků nikoli. Základem je většinou nějaký text z mokré čtvrti, na to se udělá pár kytarových rifů, nějaký nápěv a je hotovo. Alkehol si na nedostatek hraní a příznivců stěžovat nemůže. Ve stejné sestavě, v níž poprvé vyjel na turné hrál až do roku kdy odešel bubeník Melmus (nahrazen
Radkem Sladkým)
. Další změna nastala na postu basy v roce 2015 Tony Rauer nahrazen Janem Bartem Bartošem. Alkehol stihl vydal šestnáct řadových a tři kompilační alba, DVD z oslavy 25. narozenin v Lucerně v roce 2017.  
Sedmnácté album skupiny "Sudová přitažlivost“ vyšlo v roce 2018. Nabízí dvanáct novinek a jako bonus píseň
Rockeři,
která vznikla k předloňskému 25. výročí skupiny. Pěvecké party v ní nazpívali také Petr Janda a Josef Vojtek.
Text
Spalovač chlastu pochází z pera lyrického básníka a komika, herce Lukáše Pavláska. Na skladbu vznikl klip, v němž si Pavlásek zahrál hlavní roli.

KDY: 18:40 SOBOTA 7. 9.

KDE: LETNÍ KINO