Oslava výročí žateckého divadla - Kompletní program

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Informace, Vydáno dne: 02. 04. 2019

Zde najdete kompletní program oslav výročí žateckého divadla. .. Více v článku.

Kompletní program připravované akce :

Den otevřených dveří – představení pro školy a veřejnost

23.4.      8:30 - 14:30  pro školy  / od 15:30 pro veřejnost  -   HISTORIE ŽATECKÉHO DIVADLA

Jednotlivá kulturní pásma (v délce cca 30 minut) věnovaná historii i současnosti Městského divadla u příležitosti 170.výročí jeho založení .

Vstupné:  zdarma  

 

Slavnostní divadelní večer

23.4.     19:00     SLAVNOSTNÍ VEČER KE 170 LETŮM DIVADLA

Multižánrový galavečer, za účasti nejen kulturních osobností a veřejnosti u příležitosti významného výročí Městského divadla v Žatci.  

Hosté večera: Petr Kotvald, Jiří Pazour, Aleš Stroukal, Dominik Stroukal, Lukáš Záhoř, Opera Žatec, The Little Bit Band, Žatecký příležitostní sbor. Moderuje Radek Jirgl  

Těšit se můžete na prohlídky zákulisí se spolkem A dál ? Výstava historických materiálů. Přehlídka prací ZUŠ. Videomaping a další.

Vstupné: 100,- Kč 

 

Koncert- mimo předplatné

26.4. 17:00* a 19:00  DARK SIDE OF THE MOON

Hudební, scénické a vizuální ztvárnění slavného koncertu legendární skupiny Pink Floyd v adaptaci Filipa BENEŠOVSKÉHO a bratří Kašparových s hudebními hosty, jako odkaz vývoje kultury v uplynulém čase - kultovní skladba „ TIME “. Představení proběhne s projekcí časového vývoje žateckého divadla.

 

Podrobnější informace:
Představení se skládá ze dvou částí.
V první z nich zazní jednak průřez tvorbou Pink Floyd, jednak průřez sólovou tvorbou Rogera Waterse. Chybět nebude legendární "Wish You Were Here", ale zazní také jedenáctiminutová skladba "Dogs".
Po přestávce pak přijde na řadu nejslavnější deska Pink Floyd "Dark Side of the Moon" jako celek. Na podiu účinkuje jedenáct hudebníků a show vyžaduje podporu poměrně početného technického teamu. Představení je opatřeno kvadrofonním zvukem, drobnými hereckými výstupy, filmovými střihy a českými titulkami.

 

Filip Benešovský - zpěv, baskytary, akustická kytara
Tomáš Kašpar - bicí, perkuse
Michal Kašpar - elektrické a akustické kytary, zpěv
Jan Kalous - elektrické a akustické kytary, zpěv
Zdeněk Imramovský - baskytary, akustické kytary, perkuse
Petra Viktoria Priester - klávesy, Hammond organ, zpěv
Alexander Christianinov - klávesy, Hammond organ, zpěv
Lenka Kopecká - zpěv
Vladislava Svobodová - zpěv
Martin Námešný - zpěv, akustické kytary
Vladimír Borysh - Secký tenor, sax

A další.

 

Vstupné:  590,- / 490,- /390,-  

 

*Z důvodu velkého zájmu bude uvedeno druhé odpolední představení ve zkrácené podobě  v délce  cca 70 minut.  Začátek od 17:00 hod.

Prodej vstupenek od 2. dubna.  

Vstupné:  390,- / 310,- /250,-       

 

Koncert- mimo předplatné  

27.4.     19:00    SLAVNOSTNÍ KONCERT KE 170. VÝROČÍ MĚSTSKÉHO DIVADLA

Kdy na pódiu žateckého divadla zazněla skladba Vltava z cyklu Má vlast od Bedřicha Smetany,  našeho bezesporu vedle Antonína Dvořáka největšího skladatele? Naposledy to bylo před 35 lety v podání Severočeské filharmonie Teplice. Nyní k výročí 170 let od založení žateckého divadla přijíždí tuto nádhernou skladbu, skvost české hudby - a nejen ji - opět zahrát pětačtyřiceti členný orchestr teplické filharmonie se svým nám z žateckých vánočních koncertů známým a oblíbeným dirigentem Jiřím Knottem. Ve Smetanově Vltavě krásu naší české přírody vystihnou harmonickými tóny hoboje, flétny, klarinety, trubky, lesní rohy, nezbytné smyčce od houslí přes violoncella až po kontrabasy a samozřejmě šumění proudu řeky zhudební královský nástroj - harfa. Hudebníci tohoto tělesa mají k našemu městu vytvořený vřelý vztah z předešlých koncertů v Žatci a na Žatecku a do Žatce se na Slavnostní koncert ke 170. výročí našeho divadla těší. Připravují se nám vedle již zmíněné Vltavy od Bedřicha Smetany zahrát Slovanské tance od Antonína Dvořáka - další hudbu mezinárodního věhlasu, která je pro příznivce hudební klasiky známá po celém světě. Jako "třešnička na dortu" zazní méně známá, ale nádherná a neobyčejně poutavá skladba "Koncert pro dva klarinety a orchestr  Es dur" od českého skladatele Františka V. Kramáře, který je pro svou zvučnou a barvitou hudební tvorbu právem nazýván "českým Mozartem". Sólových klarinetových partů se zde ujmou hned dva vynikající mladí klarinetisté Kateřina Škardová a Jan Musil. Oba sólisté jsou studenti AMU v Praze a koncertují sólově samostatně i jako duo v Čechách i v zahraničí. Pravidelně se jako hudebníci orchestru účastní  v Žatci tradičních Vánočních koncertů "J.J.Ryba - Česká mše vánoční Hej, Mistře!" a nyní přijedou předat do Žatce své sólové umění i na náš Slavnostní koncert ke 170 letům divadla v Žatci. Přijměme tedy pozvání jejich, všech dalších hudebníků i pořadatele a přijďme se potěšit krásnými tóny české hudby. Přijďme obdivovat čtyřicet pět skvělých hudebníků a jejich dirigenta v akci, kteří se jen tak tak vejdou na pro ně speciálně zvětšené pódium. Přijďme se dozvědět něco z historie žateckého divadla, které je jedním z nejstarších v Čechách,  prohlédnout si historickou oponu, pro naše divadlo malovanou akad. malířem Oskarem Brázdou z nedalekého Líčkova a nechat si prozradit, kdo všechno a proč je vlastně na jeho oponě namalován. Přijďme společně s hudebníky poslední dubnovou sobotu 27.4. v 19 h vzdát poctu českému umění a našemu žateckému divadlu - divadlu staršímu než je samotné Národní divadlo v Praze -  k jeho 170. "narozeninám"! 

 

Účinkuje:  Severočeská filharmonie Teplice  (45 hudebníků)

Dirigent: Jiří Knotte

Sólisté:  Kateřina Škardová, Jan Musil - sólo klarinety

 

                                     P r o g r a m

Bedřich Smetana - Vltava (symfonická báseň z cyklu Má vlast)

František V. Kramář - Koncert pro dva klarinety a orchestr  Es dur       (sólisté: Kateřina Škardová, Jan Musil - sólo klarinety)

                        přestávka

Antonín Dvořák - Slovanské tance,  č. 1 - 8

Vstupné: 250,- Kč (předprodej do 12.4.) / 290,- Kč od 13.4.2019      

 

 

Činohra –   mimo předplatné

29.4.     19:00  MARYŠA  (DIVADELNÍ SOUBOR DK KRUPKA)

Divadelní hra bratří Mrštíků MARYŠA patří do rodinného zlata české dramatické tvorby.její premiéra se konala 9.května 1894 v Nárosním divadle v Praze. Od těch dob tato vesnická tragédieneopouští česká divadla, jak profesionální, tak amatérská. Inscenace krupského divadelního souboru je založena na příběhu a vztazích, dává vyniknout hereckým výkonům, souhře hudby a světla, kde v úsporné scénografii vyniká tragický příběh o moci peněz a zničující manipulaci.

Vstupné:   120,- Kč