170 let divadla v Žatci - Slavnostní koncert z děl českých klasiků

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Koncerty, Vydáno dne: 01. 04. 2019

Pozvánka na koncert v žateckém divadle. .. Více v článku.

 

Účinkuje:  Severočeská filharmonie Teplice  (45 hudebníků)

Dirigent: Jiří Knotte

Sólisté:  Kateřina Škardová, Jan Musil - sólo klarinety

 

 

                                     P r o g r a m

 

Bedřich Smetana - Vltava (symfonická báseň z cyklu Má vlast)

František V. Kramář - Koncert pro dva klarinety a orchestr  Es dur       (sólisté: Kateřina Škardová, Jan Musil - sólo klarinety)

                        přestávka

Antonín Dvořák - Slovanské tance,  č. 1 - 8

 

 

 

 

Slavnostní koncert z děl českých klasiků  -  170 let divadla v Žatci

 

Kdy na pódiu žateckého divadla zazněla skladba Vltava z cyklu Má vlast od Bedřicha Smetany,  našeho bezesporu vedle Antonína Dvořáka největšího skladatele? Naposledy to bylo před 35 lety v podání Severočeské filharmonie Teplice. Nyní k výročí 170 let od založení žateckého divadla přijíždí tuto nádhernou skladbu, skvost české hudby - a nejen ji - opět zahrát pětačtyřiceti členný orchestr teplické filharmonie se svým nám z žateckých vánočních koncertů známým a oblíbeným dirigentem Jiřím Knottem. Ve Smetanově Vltavě krásu naší české přírody vystihnou harmonickými tóny hoboje, flétny, klarinety, trubky, lesní rohy, nezbytné smyčce od houslí přes violoncella až po kontrabasy a samozřejmě šumění proudu řeky zhudební královský nástroj - harfa.  

Hudebníci tohoto tělesa mají k našemu městu vytvořený vřelý vztah z předešlých koncertů v Žatci a na Žatecku a do Žatce se na Slavnostní koncert ke 170. výročí našeho divadla těší. Připravují se nám vedle již zmíněné Vltavy od Bedřicha Smetany zahrát Slovanské tance od Antonína Dvořáka - další hudbu mezinárodního věhlasu, která je pro příznivce hudební klasiky známá po celém světě. Jako "třešnička na dortu" zazní méně známá, ale nádherná a neobyčejně poutavá skladba "Koncert pro dva klarinety a orchestr  Es dur" od českého skladatele Františka V. Kramáře, který je pro svou zvučnou a barvitou hudební tvorbu právem nazýván "českým Mozartem". Sólových klarinetových partů se zde ujmou hned dva vynikající mladí klarinetisté Kateřina Škardová a Jan Musil. Oba sólisté jsou studenti AMU v Praze a koncertují sólově samostatně i jako duo v Čechách i v zahraničí. Pravidelně se jako hudebníci orchestru účastní  v Žatci tradičních Vánočních koncertů "J.J.Ryba - Česká mše vánoční Hej, Mistře!" a nyní přijedou předat do Žatce své sólové umění i na náš Slavnostní koncert ke 170 letům divadla v Žatci. Přijměme tedy pozvání jejich, všech dalších hudebníků i pořadatele a přijďme se potěšit krásnými tóny české hudby. Přijďme obdivovat čtyřicet pět skvělých hudebníků a jejich dirigenta v akci, kteří se jen tak tak vejdou na pro ně speciálně zvětšené pódium. Přijďme se dozvědět něco z historie žateckého divadla, které je jedním z nejstarších v Čechách,  prohlédnout si historickou oponu, pro naše divadlo malovanou akad. malířem Oskarem Brázdou z nedalekého Líčkova a nechat si prozradit, kdo všechno a proč je vlastně na jeho oponě namalován. Přijďme společně s hudebníky poslední dubnovou sobotu 27.4. v 19 h vzdát poctu českému umění a našemu žateckému divadlu - divadlu staršímu než je samotné Národní divadlo v Praze -  k jeho 170. "narozeninám"!