Pavel Dobeš a Tomáš Kotrba - koncert v žateckém divadle !!!... Pozor již 14.3.

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Koncerty, Vydáno dne: 05. 03. 2019

Jako hudební poslové jara přijedou 14. 3. do Městského divadla v Žatci pánové Pavel Dobeš a Tomáš Kotrba. A bude se hrát na kytary akustické, znít folk & country a bude se zpívat česky a ostravsky. Zpívat bude sic jen Pavel Dobeš, ale bude to stát za to. V jeho písničkách se občas vrátíme místy i téměř 40 let zpátky do doby, kdy Pavel Dobeš odpichoval u vysokých pecí a střídal různé profese. ... Více v článku ...

Bydlel v Ostravě Porubě, chtě nechtě sbíral materiál na písničky, které psal a zpíval v tamním nářečí.
Hrál v bigbítových i folkových kapelách ale nakonec se proslavil jako folkový písničkář. Byly to takové humorné, více či méně nenápadné protestsongy. Jen tak mimochodem. Tehdy stačila nenápadná věta „...a tak se modlím k bohu což jako bezpartijní mohu“ a posluchači věděli jak to myslí a v hledišti vybuchovaly salvy smíchu.

Jak to tak bývalo, všimli a všímali si ho i soudruzi od STB a tak se nakonec musel rozloučit s rodným Ostravskem, kde mu soudruzi vytvořili nedýchatelné prostředí, a emigrovat na západ do Hradce Králové, kde žije dodnes.

To bylo někdy v polovině osmdesátých let, kdy už začal hrát a být známý i mimo region a svou ostravštinou si podmaňoval i české posluchače. Ti leckdy nerozuměli jeho nářečí, za to však obsah písní chápali velmi dobře.
V Hradci už začal psát a zpívat česky ale na popularitě mu to neubralo. Měl to v hlavě srovnané a jeho písničky byly vždycky tzv. o něčem. Dokonce i kdyby vyšly knižně jen jako texty, byla by to velmi osobitá poezie....

Začínal s dvanáctistrunnou kytarou což jeho písničky zhutňovalo, jako by se v nich občas rozpomínal na své bigbítové období. Třeba jeho první hit Jarmila je čirý bigbít.
Do roku 1996 vystupoval s Milošem Dvořáčkem a dnes už přes dvacet let hraje Tomášem Kotrbou. Od Folkového kolotoče v Ostravě - počátku jeho dráhy písničkáře - se dostal se svou hudbou do USA, Kanady i Austrálie. Jeho písničky vyšly na 12 albech zčásti řadových, zčásti výběry a to jeho poslední Koncert 1984 z edice Archivy se otevírají, zachycuje jeho nejstarší tvorbu.

Napsal několik knih, zkoušel štěstí i v politice ale nikde neuspěl zdaleka tak jako s kytarou a svými písničkami na podiu.
Představení je vhodné pro všechny milovníky humoru i činoher. Dobešovy písničky, to jsou brilantně napsaná miniaturní dramata z běžného života, kterým se umějí smát děti i dospělí.

Tak tedy 15. 3. v 19:00 jsou do Městského divadla v Žatci zváni všichni napříč žánry.