Jablkoň na Dočesné

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Dočesná, Vydáno dne: 09. 08. 2018

Jablkoň založili v r.1977 v Praze Michal Němec a Ingo Bellman s Ivanem Podolským. Jejich tvorba se vymykala všemu, co tu dosud bylo. Šlo o tvorbu instrumentální. Úspěchy měli spíše v zahraničí, např v dánském Roskilde.

První album Devátá vlna vydali v roce 1988. Navázali trvalejší spolupráci s houslistou Jaroslavem Svěceným a nahráli spolu desku.

Jablkoň se začala objevovat více na folkových akcích. Koncem roku 1989 se Jablkoň zprofesionalizovala a rozšířila o kytaristu Martina Carvana.

Deska s písničkami vyšla až v roce 1997 pod názvem Písničky. Jablkoň dokázala že se ve folkové hudbě dá uplatnit novátorství. Zastřený hlas Michala Němce, zvláštní poezie textů, aranžmá a stále přítomné hračičkovství. To přitahuje posluchače Jablkoně dodnes.

Od roku 2005 s nimi zpívala hrála saxofonistka, zpěvačka a herečka Anička Duchoňová, zazpíval si s nimi i dívčí sbor, na albech i Radůza a Zuzana Lapčíková. Duchoňovou v roce 2013 nahradila zpěvačka Marie Puttnerová. Už pár let si někdy Michal Němec hodí kytaru přes rameno a s Marií Putnerovou jezdí ve dvojici a říkají tomu Půljablkoň.
Jablkoň se nevejde do žádné krabičky ale host koncertu folkař i rocker či jazzman si v jejich hudbě vždy něco svého najde.
V městském divadle hrála Jablkoň roce 2014. Od té doby vydala dvě alba a bez, tehdy nové zpěvačky Marušky, už si těžko lze Jablkoň představit.