Krucipüsk na Dočesné

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Dočesná, Vydáno dne: 09. 08. 2018

Už podruhé se na Dočesné a potřetí v Žatci objeví divoký a drsný zlobr Tomáš Hájíček se svým Krucipüskem. A bude znít, tvrdej ale hodně tvrdej rokenrol. Poprvé V Žatci zahráli v pátek 4. 9. 2009 na rockové scéně na autobusovém nádraží a publikum uchvátili.

 

Tito rockoví veteráni vznikli v Liberci na přelomu roku 1990. Tehdy do metalové Veteše přišel z punkových Hubert Macháně jejich frontman, Tomáš Hájíček. Za pár měsíců změnili zvuk a jméno a posíleni o druhého kytaristu, měli u Monitoru svůj první albový zářez „Ratata“. Další CD „Cirkus dneska nebude“ přišlo na svět až v roce 1996 ale mezitím se Krucipüsk objevil na různých výběrech a zahrál si např. s Debustrolem a Kabáty. Po druhém albu překopal kapelník Hájíček celou kapelu dle svých představ o dalším vývoji a jelo se dál.  

Nahrávání, koncertování a práce na materiálu na další desku atd. To je ve stručnosti vše, co se dá říci o každé kapele, ale ne každá kapela vydrží tak dlouho, s takovým nasazením, a ne do každé si kapelník nasadí vlastního syna, jako Tomáš Hájíček starší Tomáše Hájička mladšího.
Muzikanti se střídali v průběhu 26 let existence docela často, ale co zůstává obchodní značkou je hlas a osobnost kapelníka a frontmana Tomáše Hájička.

Krucipüsk v časech dobývání české scény oplýval drivem a nasazením, něčím co tady ještě nebylo. Bylo to jedním slovem zjevení. V jejich skladbách zněl thrash metal i hardcor i „Kabátí rock“ a skladby jako „Sexy Voodoo, Láska je kurva, Druide, Belzebub Disco, Musím do Mexika“ patří rozhodně k tomu lepšímu, co kdy v českém rocku spatřilo světlo světa. Krucipüsk se usadil na české rockové scéně, našel četné fanoušky a sedí tam dodnes.

Po 15 letech se dočkali i svého prvního DVD „Pardon“ natočeného při křestu CD „Ahoj“.

U příležitosti vydání alba „Boombay“ v roce 2013, věrni indickému odkazu v názvu vystupoval Krucipüsk v indických „krajových krojích“.

Tomáš Hájíček si vydal vlastní album „Kocour v troubě“. V roce 2014 se dočkal uvedení do rockové síně slávy Radia Beat. V roce 2014 si zahrál hlavní roli ve filmu ve stylu road movie Burácení, takže se stal i filmovou hvězdou.

S jedním DVD a Hájíčkovým sólovým albem vyprodukoval Krucipüsk 13 alb. Některá silnější některá slabší, ale jejich hlavní zbraní zůstává živé vystoupení. Fanoušci Krucipüsku se mohou na Dočesné v Žatci přesvědčit o tom, že staří rockeři nerezaví.