Marie Rottrová na Dočesné

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Dočesná, Vydáno dne: 09. 08. 2018

Marie Rottrová ostravská rodačka, skladatelka, textařka, moderátorka a zpěvačka žijící v Praze oslaví na podzim 77 let. Z toho téměř 60 věnovala zpívání. Není to žádné zpívání pro pamětníky – v červenci zpívala na Colours of Ostrava pro děti i vnoučata svých vrstevníků. A měla narváno víc než její slavné zahraniční kolegyně. ... Více v článku ...

Když je člověk potomkem varhaníka a zároveň sbormistra a operní zpěvačky, pak má velkou šanci, že se taky bude věnovat hudbě. A když je někdo připravený přeje mu štěstí. Marie Rottrová to zkusila se zpěvem a vyšlo jí to. Jejího talentu si všimli v talentové soutěži i v ostravské televizi. První písničku pro ni napsal sám Jan Hammer. V šedesátých letech trochu povolily ledy i úřady, a tak vznikalo hodně nových skupin. Samozřejmě bigbeatových. Zpívala s profesionální skupinou Majestic, hostovala s Flamingem a s nimi se dostala až na beatový festival do Lucerny. Zazářila tu s písní „The The House That Jack Built. V tomto období začala přecházet na soulový zpěv a začalo se jí pomalu říkat Lady Soul. V sedmdesátých letech zase přituhlo a tak Marie ukročila k popu. První celostátní hit „Kůň bílý“ byla ale předělávka folkové „Balady wagonove“ od Maryly Rodowicz.
I když z Lady soul okolnosti udělaly navenek Lady pop s hity jako „Markétka, Řeka lásky, Střapatá nohatá“ občas se jí podařilo shodit popový kožíšek a překvapit, jako např. „
Pan Mu“ž (Nutbush City Limit) to byla Tina Turner v ostravském vydání. Anebo šansonový protipól „To mám tak ráda (Je suis malade). V písničce „Štěstí zpívá „Štěstí tak mi říkej…“ a vskutku měla štěstí, že pro ni psali lidi, kteří ji znali, např. Jiřina Fikejzová nebo Jaroslav Wykrent, později Jarek Nohavica. Právě on jí napsal text pro další překvapení „Lásko voníš deštěm Sabatovské She´s gone, stejně jako „Dívka, která spí jen tak“ převzaté od Kim Carnes. Dvacet textů Nohavici pro Rottrovou vyšlo na kompilaci Čas motýlů. Z jejích písniček vystupují do popředí logicky převzaté verze, ale stojí za to. Písniček nazpívala spoustu, v televizi byla častým hostem, zvláště ve svém pořadu Divadélko pod věží. Ale nikdy neklesla pod čáru nevkusu. Dlouho zpívala s Flamingem později počeštěnými na Plameňáky, v devadesátých letech započala spolupráce s folkrockovou skupinou Neřež, s nimiž příležitostně vystupuje dodnes.

V roce 2011se odehrál velký koncert k jejím sedmdesátinám se zástupem hudebních gratulantů „Ahoj Marie“. Poté ohlásila konec kariéry, ale začalo se jí stýskat, a tak si občas někde něco zapívá. Návštěvníci budou mít to to štěstí, že ji uslyší na živo znovu po 12 letech na Dočesné.