The Tap Tap opět na Dočesné

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Dočesná, Vydáno dne: 09. 08. 2018

Skupina Tap Tap je výjimečné české hudební těleso mezi všemi ostatními. Bylo založeno před 20 lety a je tvořena převážně bývalými a současnými tělesně postiženými muzikanty, studenty Jedličkova ústavu. Což je instituce zaměřená na vzdělávání lidí se speciálními potřebami.U jejího zrodu stál kapelník Šimon Ornest, který je vede dodnes.... Více v článku

 Hrají s nimi 4 profesionální hudebníci. Příležitostně hrají ještě s orchestrem Berg, Pražským smíšeným sborem a sborem La Grande Bande. Hudbu pro ně píší a občas s nimi vystupují známé hudební osobnosti. První hit, který je svým způsobem proslavil byl „Řiditel autobusu“ od Xindla X. Jsou schopni zahrát téměř cokoli od muzikantů, kteří s nimi zpívají nebo pro ně píší. Česká Televize v roce 2012 vysílala jejich „Koncert proti konci světa“ a i s koncertem The Tap Tap v Opeře. Tap Tap se vyznačují smyslem pro humor, ve velké míře i pro ten černý. Už 5 let jezdí po republice s výstavou obrázků černého humoru. Umějí si dělat legraci právě ze svých postižení, což jim poté pomáhá dívat se na své trable s nadhledem.
Jak se tvoří repertoár vyprávěl v rozhovoru Šimon Ornest
 „Začínali jsme tak, že jsme oslovovali muzikanty, jejichž hudba se nám líbila. Vybírali jsme si písničky, které jsme upravovali pro naše obsazení, a autory zvali jako hosty, to byl případ CD „Párty na kolečkách“. Později pro nás začali psát písničky Xindl X, Jarda Svoboda z Trabandu a teď tedy kluci ze Sto zvířat. Na albu „Moje volba“ je už většina našich vlastních věcí. Někdo jednoduše přinese nápad, základní melodii a text, a společně jej rozvíjíme. Některý z našich spolupracujících aranžérů pak píseň rozepíše pro naše nástrojové obsazení“.
Se svou hudbou už byli např. ve Španělsku, v Rusku, na LOH v Londýně, v USA.

A 1. září zazáří a zahrají po 4 letech opět na Dočesné v Žatci.