Xindl X poprvé na Dočesné

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Dočesná, Vydáno dne: 09. 08. 2018

Ondřej Ládek neboli Xindl X je český folkový písničkář a filmový scenárista. V letošním roce slaví 10 let od vydání prvního alba a počátku koncertní činnost. Mezi korálky pódií na šnůře k této příležitosti, bude 31. 8. Žatecká Dočesná.

Svou hudební kariéru odstartoval vítězstvím v několik soutěžích např. Zahrada, Porta. Vyhrál autorskou portu s písní Dysgrafik. Velmi populární byla svého času píseň Anděl s erotickým podtextem. Obě se objevily na prvním albu „Návod ke čtení manuálu“ k němuž mu pomohly peníze za scénář a námět k seriálu Comeback.

Deska získala nominaci na Anděla za folk a country za rok 2008, a v následujícím roce nominace na píseň roku a klip roku, oboje za skladbu Anděl. Za prodeje získal Xindl X zlatou desku. V roce 2010 vydal album „Praxe relativity“, se skladbou „Láska v housce s Olgou Lounovou a v arabském aranžmá. Píseň získala nominaci na Anděla za nejlepší klip i píseň.

Řadová alba vydává pravidelně po dvou letech. Za album „Čecháček made“ získal platinovou desku… Poslední se jmenuje „Kvadratura záchranného kruhu“ (2016) a letos chystá sedmé „Sexy Exity“. Ve svých písních se snaží často řešit s humorem nějaký obecný problém, a protože své písně spíše deklamuje, než zpívá, používá se pro jeho styl hip hop folk.

Píše pro mnoho jiných interpretů. Slza nebo The Tap Tap, zpěváci Voxel, Michal Hrůza, Richard Müller, zpěvačky Ewa Farna, Olga Lounová, Monika Absolonová, Tereza Kerndlová. Velký úspěch měl „Řiditel Autobusu napsaný pro skupinu Tap Tap.

Na Hitradiu má svůj pořad Xindloviny, kde skládá písně reagující na aktuality nebo na náměty posluchačů. Například skladby „Zdravíme vás, pane presidente“ nebo „Nesem vám EET“.

Mimo hraní a psaní písní je spoluautorem knihy, píše filmové scénáře hudbu nebo texty k muzikálům. Vystupuje se skupinou ve složení:

Radek Kašpar – Saxofon; Radim Genčev – Baskytara; Johnny Bálek – Klávesy;

Mejla Matoušek – Kytara; Emil Valach – Bicí

Jako host s Xindlem X vystoupí zpěvačka Sabina Křováková s níž natočil na  nové album písničku a klip „Věčně nevěrná.