Znouzectnost

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Dočesná, Vydáno dne: 01. 08. 2018

Svou premiéru si na Dočesné odbyde legendární plzeňské trio Znouzectnost zkráceně zvaná Znouze nebo jen ZNC.

Bylo nebylo, roku 1986 z vojny se navrátivší členové skupin Ball Bearing a Zastávka, Mileč Caine- kytara a zpěv - Déma - kytara a zpěv, Jožžin - bicí a zpěv, zpěv zakládají úplně novou kapelu. Aby vše bylo nové, píší i nové písně a jiné písně než ve svých původních kapelách.

Poprvé si takto veřejně zahráli 26. 11. 1986 ve vysokoškolském klubu OKO v Plzni.

V průběhu let se v sestavě vystřídalo několik dalších muzikantů - měli i saxofonistku - než se v roce 1996 koloběh zastavil na základní sestavě: Caine  - bicí, zpěv -  Déma  - kytara, zpěv -  Golda  - baskytara, zpěv.  Od roku 2008 kapela hraje v podstatě výhradně v zakládající tříčlenné sestavě Caine, Déma, Golda.

Původně chtěli hrát punk, ale natáhli do své muziky různé vlivy, takže zatímco oni si s ničím hlavu nelámou mnozí si ji lámou tím, co že to je za styl. V textech ukazují pohodu a nadhled a z toho plynoucí lehký ale chytrý humor. Umějí to ovšem taky něžně až poeticky jako v „Písničce na dobrou noc nebo „Dobré časy“.

Realizují se ovšem i v sólových projektech jako Demophobia akustické dua Démy a MIchala Röhricha. Pozadu nezůstal Caine. Od roku 2012 tvoří pod novým jménem Caine-Mi jeden autorsko-interpretační tým se zpěvačkou a perkusistkou Assou Mi, a prezentují se jako „jeden písničkář, básničkář a nesmělý věrozvěst“ ve dvou tělech.

„Znouze“ vydala za svou kariéru 14 alb poslední v roce 2104  Beat simplicitas. Nepočítaje sólové projekty členů. A jako vždycky, i když alba jsou zajímavá a sofistikovaná, na koncertě je to ta pravá Znouze pravý punk folk nebo rock?