Petr Spálený

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Dočesná, Vydáno dne: 01. 08. 2018

Na 61. Žatecké Dočesné se na podiu objeví populární multigenerační zpěvák Petr Spálený. Po několikaletých vleklých zdravotních obtížích se dal dohromady aspoň natolik, aby byl schopen odehrát alespoň pár koncertů měsíčně.

Petr Spálený je zpěvák pohybující na pomezí popu, rocku a country, přičemž víc, než polovinu své kariéry se věnuje moderní country nebo spíš country rocku.

Začínal jako zpívající bubeník v rokenrolové skupině Crossfire. Profesionálem se stal r. 1967 díky angažmá „jeho“ kapely The Hipps v divadle Apollo. Karel Gott zrovna odjížděl na rok do Las Vegas a nabídl jim účast. The Hipp´s se po návratu mění na Apollobeat. Po zániku divadla Apollo (okupace 1968) normálně koncertují. Patří ke špičce hudební scény. Zkracují si název na Apollo. Z tohoto období pochází písničky jako např. Plakalo bejby, To vadí, Trápím se trápím, Ústa dívky Dáši. Jakkoli měl v kapele slušné hitmakery včetně sebe, občas si půjčoval např. od Beatles, Joe Southe, Kinks nebo Boba Dylana, pokud se mu originály líbily. K předělávkám přistupoval s citem a byly opatřeny kvalitními texty, ostatně jako většina jeho písní. Jeho uklidňující baryton dával písničkám zvláštní kouzlo.

V r.1971 nahrává po třech řadových první živé album „Petr v Lucerně“, a umisťuje se druhý ve Zlatém slavíku. Obdržel i první zlatou desku.
Mezi mnoha ostatními pozitivně vybočuje z řady deska Dítě štěstěny z roku 1980 která byla téměř celá ve stylu country. Dítě štěstěny, Peggy, Když ji potkáš a další vesměs spolupráce Spálený / Rytíř pozitivní recenze.

V r.1987 přijali Petr Spálený a Miluše Voborníková angažmá v Divadle Jiřího Grossmanna. Pro toto divadlo složil všechny písně, které tam zněly.

Ke koncertování se vrátil znovu v roce 1995. Od roku 2001 vystupuje s kapelou Apollo Band. V dubnu 1997 přijal nabídku k účinkování v muzikálu Evita v roli Juana Domingo Perona. V průběhu let vydával jeho původní vydavatel Supraphon řadu kompilací s Petrovými největšími hity. Poslední desku Můj Dým vydal v roce 2013.