Ivan Hlas Trio po letech opět na Dočesné v Žatci.

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Dočesná, Vydáno dne: 01. 08. 2018

Ivan Hlas je jméno, které v seznamu muzikantů, co kdy v Žatci hráli, nedopatřením chybí. Naštěstí máme Dočesnou…

Na ní se objeví akustická partička Ivana Hlase, Ivan Hlas trio. Na autorskou kytaru Ivan Hlas, na cello Jaroslav Olin Nejezchleba, na sólovou kytaru Norbert Norbi Kovács.

Před 14 lety odešel Olin Nejezchleba od Etc. A přidal se k Ivanu Hlasovi. Později si nějaký člověk chtěl jenom zahrát s Ivane Hlasem, s Ivanem si pěkně zahráli a nakonec z toho vzniklo IVAN HLAS TRIO. Byl to Norbi Kovács. V triu je to hodně důležitý člověk, jeho kytara dává Hlasovým písničkám spád a jeho aranžmá nový kabát. A jeho sóla a vyhrávky, to je taková ta třešnička na dortu, co spolu ti tři pečou.
Ivana Hlase by snad nebylo třeba blíže představovat. Dlouhé vlasy, brýle lennonky, Šakalí léta, Na kolena, Malagelo, Karlín, Aranka umí hula hop, to by možná stačilo leckomu, aby si to jméno zařadil. Protože tohle běhalo rozhlasovým éterem. On už ale dvacet let před Šakalími léty muzicíroval, jak se dalo, s kým se dalo. Je to člen stejné party, jaká se utvářela v sedmdesátých letech v „milionářské“ čtvrti Hanspaulka v Dejvicích, do níž patří mj. YOYO Band nebo Žlutý Pes s nimiž hrával. Právě Hlasův text dal Hejmovu psovi jméno. Je jen smutnou vizitkou komunistického režimu že taková muzikantská osobnost musela projít dvaceti zaměstnáními, aby se uživila. „Profíkem“ se stal až v devadesátých letech.
Olin Nejezchleba nejčastěji hrává na cello, ale umí i na basu. Hrával v druhé sestavě Marsyasu, Blues session, nebo naposledy v Etc... Píše také písničky, převážně hudbu, kterou mu textují kamarádi i on sám. Vydal je už na třech CD.

Norbi Kovács prošel mnoha kapelami jako Stará cesta, Red Wine, Plazma, spolupracoval s řadou interpretů, naoř. s Radúzou. Věnoval se i pedagogice. Je členem skupiny Lokomotiva, hostuje v PH 5.5. Věnuje se i hudbě filmové a scénické.

V repertoáru Ivan Hlas tria převažují písničky Ivana Hlase takové, jaké neumí napsat nikdo jiný. Optimistická zádumčivost, nostalgické veselí, klady a protiklad každodenního života. Spojení dvou kytar a cella vytváří zvuk s nímž cokoli z oblasti folku a folkrocku těžko srovnávat. Jako trio už vydali 3 CD a jedno DVD z koncertu. A hlavně poprvé zahrají v Žatci, a to na náměstí Prokopa velkého.