Roman Dragoun and His Angels na Dočesné 2018

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Dočesná, Vydáno dne: 01. 08. 2018

Po třech letech se na podiu Dočesné objeví člen beatové síně slávy, zpěvák a klávesista, česká rocková legenda Roman Dragoun v doprovodu své skupiny His Angels. Aktuálně je členem Progres, Futurum, T4, His Angels a Super Group a pochvaluje si: „…všechny kapely mi hrajou a fungujou ....

Co ho baví jej prý ta pestrost, jiní spoluhráči jiné publikum jiná hudba.

Syn malíře a básníka, narozený v Písku, kde sbíral první hudební zkušenosti. Ty uplatnil poté co ho osud zavál do Brna. Rychle se stal součástí brněnské rockové scény. S amatérskou skupinou Regenerace a později se připojil ke skupině Progress 2 jako náhrada za Pavla Pelce.

Progress 2 v době jeho příchodu už vydal desku Mauglí a vytvořil audiovizuální projekt Dialog s Vesmírem. Za jeho působení vytvořil Progres2 projekt Třetí kniha džunglí, s nímž dva roky objížděli republiku. Roman Dragoun byl autorem skladby „Muž, který se podobá odvrácené straně měsíce“ která se stala rockovou písní roku 1982.

V roce 1983 opustil s Milošem Morávkem Progres a založil vlastní kapelu Futurum. Chtěl víc improvizovat a zkoušet i jinou hudbu. Futurum se vyvinuli v oblíbenou a uznávanou kapelu. Jejím frontmanem byl Roman Dragoun. Jenže Dragoun a Seidel neodolali nabídce Michala Pavlíčka na vstup do Stromboli, když emigrovali Klaudius Kryšpín a Vendula Kašpárková.
Na podzim 1984 získává Roman Dragoun cenu za zpěv na pražském festivalu Jany Koubkové – Vokalíza.

Stromboli se v roce 1990 rozpadá a Roman poté spolupracuje s Bárou Basikovou, Michalem Pavlíčkem, a dalšími a skládá nové skladby.

V roce 1996 mu vychází první sólové album Stín mý krve, v produkci Michala Pavlíčka za účasti špičkových jazzových i rockových osobností.

Od roku 1996 zpívá Roman Dragoun titulní roli v Jesus Christ Superstar. Spolu s Lucií Bílou zpívá v Oratoriu při návštěvě papeže Jana Pavla II.

V roce 2000 mu vychází druhé sólové album Slunci blíž, na které opět pozval špičkové muzikanty.

V roce 2002 spoluzaložil skupinu T4 (Kubeš–Guma Kulhánek – Dragoun – Martin Kopřiva), dosud hrající. Roku 2005 byla obnovena kapela Futurum, s níž příležitostně Roman Dragoun také vystupuje. Začal hostovat i s Progres 2, jejichž členem se opět stal v roce 2007.

17. 5. 2012 je datum jeho uvedení do Rockové síně slávy. V současné době, jak již bylo zmíněno hraje v několika kapelách dokonce se svý synem v David Dragoun band.

His Angels: Radek Kašpar (saxofon) a Míra Barabáš (trubka, perkuse) Miloše Švec kytara, Filip Benešovský (basa) a Ondřej Pomajzl (bicí).