Kyla Brox Band - Koncert v žateckém divadle.

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Koncerty, Vydáno dne: 07. 05. 2018

Poslední bluesový koncert před prázdninami představí žateckým a přespolním divákům britskou zpěvačku Kylu Brox, která zde bude 22. 5. v 19:00 zahajovat své první české turné.

 

 Kyla Brox je britská bluesová a soulová zpěvačka. Je považována za nejzajímavější, nejosobitější a nejvýraznější britskou zpěvačku tohoto žánru své generace. Zpívá svým Kyla Brox Bandem se svým muzikantským a životním a se svým partnerem Dannym Blomeleym. V Žatci ji doprovodí: Jiří Maršíček – kytara; Danny Blomeley – basa; Tomáš Hobzek – bicí.

  

Blues z první ruky

Narodila se v Lancashire v roce 1980 a Afroamerickou hudbu měla z první ruky, od svého otce Victora Broxe, známého bluesového zpěváka. Zájem o zpěv projevovala už od třetího roku. Aby ji povzbudil v hudebním směřování, dával jí otec různé nástroje, včetně flétny, na kterou hraje na koncertech dodnes. Je potomkem zpěváků původního obsazení Jesus Christ Superstar, Victora Broxe a Annette Brox.
Ve 12 ti (1992) poprvé zpívala s otcem Victorem a jeho Victor Brox Blues Train v legendárním manchesterském klubu Band On The Wall a rok poté už s ním jezdila pravidelné turné. Jádro její dnešní kapely Kyla Brox Band pochází z tohoto období, kdy Victor Brox Blues Train, byli známí jako "dětská otrocká skupina" pro extrémní mládí hráčů. (Kyla 13, baskytarista Danny Blomeley 13 a bubeník Phil Considine 19).

Založení vlastní kapely
V roce 2000 doprovázela svého otce na rozsáhlém turné po Austrálii, kde zpívala bluesové písně drsným mužům v důlních táborech. Toto bluesové vystupování paradoxně přivedlo Kylu k zájmu o soul.
V roce 2001 v Manchesteru, Kyla a Danny vytvořili duo, občas doplněné o staré členy "dětské otrocké kapely" a sestava se nakonec ustálila jako Kyla Brox Band. Začali hrát v lokálních hospůdkách a klubech. Až jejich vystoupení na festivalu Colne Blues v roce 2002, přivedlo Kylu na oficiální britskou bluesovou scénu.

Šest alb do půltuctu

Její hudební vývojové linie lze vysledovat v jejich šesti albech. První dvě vydala pod svým jménem zbylé už pod značkou Kyla Brox Band. Vyvinulo se i autorské duo Blomeley a Kyla Brox, když výrazně pokročili v psaní v soul – bluesových písní. Jej repertoár tvoří zčásti vlastní skladby i osvědčená bluesová klasika. Podstatné ovšem nebude, co zazpívá ale jak. Proto by se měli diváci přepravit minimálně na husí kůži z jejího zpěvu.

Jak jí to zpívá si lze poslechnout na jejím hudebním kanále na You Tube.