Ondřej Havelka a Melody Makers a jejich „křaplavky“ v Žatci !

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Koncerty, Vydáno dne: 09. 04. 2018

Nejen dobří holubi ale i dobří hudebníci se vracejí. Tentokrát tj. 17. 4. v 19:00 se do Městského divadla vrátí hudebníci svedení Ondřejem Havelkou do houfu zvaného Melody Makers. Tento soubor se zabývá autentickou interpretací populární hudby období ranného a vrcholného swingu od počátku let třicátých až k raným letům čtyřicátým.

Repertoár souboru zahrnuje atraktivní skladby širokého žánrového spektra, od hollywoodských muzikálů až po vrcholná čísla swingových big-bandů. Stylizace koncertního show sleduje ve všech detailech typické dobové způsoby, počínaje kostýmy a účesy interpretů, vizuálně identickými mikrofony a celkovou režií představení konče. Na každou sezonu si připravují jedno tematické představení. Tentokrát přijedou s představením „První křaplavky jazzové“ který sahá ještě hlouběji do historie jazzu.

V roce 1917 byla totiž zaznamenána první jazzová nahrávka na šelakovou desku, vyznačující se s typicky křaplavým zvukem, pro nějž si tyto desky vysloužily přezdívku „křaplavky“. Jejich prostřednictvím se začal jazz jako lavina šířit z jižanského New Orleans do celé Ameriky a dál do světa.
Nová show Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers chce vzdát hold těm prvním jazzovým deskám, které odstartovaly novou éru populární hudby. Ale dlouho u nich nezůstanou, neboť doménou kapely je swing, jemuž náleží období datované až o dvacet let později. Takže diváky čekají dvě smrště jazzová a swingová.

To vše samozřejmě doprovázeno průvodním slovem Ondřeje Havelky jenž o době jazzové a swingové ví nesjpíše všechno a dokáže to podat svým zcela originálním a nezaměnitelným způsobem.
Proč byste měli přijít strávit večer s Ondřejem Havelkou a jeho ansámblem?
Možná máte rádi jazz, možná se dáte rádi zasvětit odbroníkem na slovo vzatým, možná máte rádi hudbu z černobílých filmů pro pamětníky, možná jste někde viděl nějaké video s Ondřejem Havelkou a velkým orchestrem za jeho zády a rádi byste to viděli na živo. Možná jste jen z vědavi na to, v čem je ještě Ondřej Havelka dobrý mimo golfu.