Jarek Nohavica po šesti letech v našem divadle - VYPRODÁNO !

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Koncerty, Vydáno dne: 28. 01. 2018

22.2.2018 v dni s čtyřmi dvojkami v datu zahraje v Žatci po šesti letech oblíbený písničkář Jarek Nohavica. Nebude sám, přijedou s ním už dnes neodmyslitelný akordeonista Robert Kusnierz a bubeník a perkusista Pavel Plánka. Zastaví se tu během svého týdenního turné po českém západu.

 To už bude mít za sebou 5 večerů v Lucerna music baru s nejnovějším projektem Kabaret Bo! Okolo Jarka se stále něco děje. Vloni vydal novou tematickou desku Poruba, která se mj. dobře drží v žebříčku prodejnosti. Vydává poměrně hodně desek a protože se dobře orientuje v IT, často nabízí svá dílka ke stažení přes internet. Jeho Ladovská zima a Milionář před lety kolovali ve formě mp3 v mailech. K stažení nabídl své Virtuálky i Pražskou pálenou a DVD Půlnoční trolejbus. V roce 2007 vysílal svůj koncert v přímém přenosu přes internet.

Jeho folkové začátky se odehrály v rodné Ostravě na Folkovém kolotoči. Předtím se už o něm vědělo jako o textaři ostravských zpěváků (Lásko voníš deštěm je jeho text na She ´s gone od Black Sabbath) ale po „kolotoči“ se jeho věhlas rychle rozšířil po celé zemi. Rok poté už zpíval pro 15000 diváků na portě v Plzni. Za další dva roky poté tam už nesměl. Zpíval písně různé, žertovné i poetické ale i takové jako Mávátka, Nechte to koňovi nebo Blues o malých bytech. Což vyvolalo zájem, řečeno jeho slovy, „nebeské honorace“, tedy STB. Ta ho nakonec dotlačila k podpisu, což mu do jisté míry komplikuje život i po 30 letech.

„Osmdesátky“ mu ale přinesly i první desky, dvě EP s nahrávkou z klubu Petynka a další Písně pro VV (Nohavica často zpíval písně ruských písničkářů česky i v originále) a živé LP Darmoděj a Osmá barva duhy, a tak ho bylo lze poslouchat i z černých drážek. V r. 1993 vyšlo přelomové album Mikimauzoleum, v r. 1994 překvapil albem Tři čuníci, v r. 1996 vydal Divné století. Na Divném století poprvé zazněla heligonka, na níž se naučil a pro kterou potom upravil některé staré kytarové písně a pro niž začal psát a stále píše nové.

A píše stále, a to i v polštině. V Polsku mu také vycházejí desky a má tu mnoho fanoušků stejně jako po celém světě mezi krajany. Několikrát už byl v USA občas si zajede za svými fanoušky do Velké Británie. Mimoto si jen tak střihne nějaké to libreto (zatím tři) k Mozartovi.
Píše nebo psal i písně pro divadelní inscenace. V roce 2000 byl v anketě Anděl uveden do folkové síně slávy. Před 36 lety začínal na Folkovém kolotoči a zdá se, že z kolotoče ještě neslezl. Na internetu se objevují stále nové písně, píše a koncertuje pilně a neomylně ve velkých halách i menších sálech.
Vloni se pustil do křížku s O2 arénou a zítězil na celé čáře.
Určitě dobude i sál městského divadla v Žatci. Vzhledem k datu může být vstupenka na jeho koncert v Žatci i hezkým dárkem Valentýnu.
Aktuální informace o něm, plus záznamy z archivu a mnohem více najdete na jeho oficiálních stánkách
www.nohavica.cz.
Návštěvník webu zde najde i archívní perličky jako
Píseň zhrzeného trampa.

Post Scriptum. Vyprodáno: Od okamžiku zahájení prodeje uběhlo pár hodin a po lístcích na Jarka se jen zaprášilo. Někdy by žatecké divadlo potřebovalo přifouknout a jindy by stačila jeho kapesní verze.
Těm šťastným blahopřejeme ty méně šťastné zveme v únoru na Radúzu (s akordeonem) anebo melodického rockera Neila Zazu.