Neil Zaza – melodický rocker

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Koncerty, Vydáno dne: 22. 01. 2018

Po České republice se v únoru rozjede výjimečný americký kytarista Neil Zaza, který se proslavil v oboru melodické kytary. Neil Zaza je s nadsázkou americká odpověď na Mikea Oldfielda nebo na našeho Radima Hladíka. Jeho melodické skladby ovlivnily hudebníky i publikum v tom co je nabízeno a poptáváno v žánru instrumentální melodické kytary.

Od jeho virtuózních rockových sól až po kompozice Bacha a Mozarta, byla Zazova všestrannost prezentována po celém světě. Zaza sdílel podium s Joe Satrianem, Steveem Vaiem, Dweezilem Zappou, Steveem a Mikeem Porcarou (Toto), a nespočet dalšími a dodal kytarové party pro filmový soundtrack Stewart Copeland.

Zaza začal hrát na kytaru ve v 10 letech později studoval klasickou kytaru na Akronské univerzitě. V roce 1987 založil úspěšnou rockovou skupinu Zaza. Po rozpadu skupiny se vydal na sólovou dráhu. V roce 1992 vydal své první sólové album, Two Hands, One Heart. Kritici pochválili album a kytaristé měli okamžitě nového hrdinu.

Následovala Thrills and Chills a další alba. Na třetím albu měl první hit "I am alright". Tato skladba se stala jedním z nejoblíbenějších a nejnáročnějších písní pro kytaristy, Existuje dokonce i jako vyzváněcí tón. O jeho výstupu na rockové výsluní ale definitivně rozhodlo až čtvrté album Starrin at the Sun, kde mimo jiné příjemně překvapil Princovým coverem Purple Rain. Vydání tohoto alba se ukázalo jako rozhodující moment jeho kariéry. Od té doby vydal dalších 7 alb, zatím poslední, Peach v roce 2015. Zaza objel se svou hudbou nesčetné množství měst a festivalů po celém světě. Velmi populární je v Asijských zemích.

Ani v ČR není poprvé, hrál zde už v roce 2014. Tentokrát si ho tedy budeme moci poslechnout live i v Žatci. Stane se tak 25. 2. v 19:00.