Písně a jiné šansony Radky Fišarové

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Koncerty, Vydáno dne: 05. 01. 2018

Městské divadlo v Žatci jako první letošní koncert uvádí 18.1. v 19:00 vystoupení známé muzikálové zpěvačky Rádky Fišarové. Zpěvačka vystoupí s dost možná důležitější částí svého repertoáru nicméně poněkud ve stínu svých muzikálových rolí.

V muzikálu Edith - vrabčák z předměstí, si přivoněla k šansonu a ta vůně jí tak okouzlila, že se rozhodla věnovat se mu současně se svou muzikálovou činností.

Radka Fišarová

Do Žatce přijede s komornější verzí svých koncertů, doprovázena akordeonistou Aliaksandrem Yasinskim a kytaristou Miroslavem Linkou.

Repertoár se sestává z nestandardních aranžích francouzských a českých šansonů a  zpěvaččiny vlastní tvorby. Základ francouzských skladeb patří slavným písním Edith Piaf a dalších francouzských interpretů, jako např. Charles Aznavour, Mireille Mathieu nebo Jacque Brell. Část programu tvoří francouzské filmové melodie např. z Filmu Zvíře či Četníka ze St-Tropez. Slyšet je možno i zhudebněné básně českých básníků. Po odchodu Hany Hegerové do hudebního vejminku se přirozeně královnou českého šansonu stala Radka Fišarová. Na rozdíl od ní zpívá své šansony většinou v originále. Často bývá označováno za českou Edit. Kdo si ale pamatuje písně paní Hegerové, může si ty nejznámější souběžně zpívat česky jako v případě slavného Milorda, nebo třeba “Ne me quite pas” známé u nás mj. jako Lásko prokletá..

 

Radka Fišarová už odmala byla směřována k hudbě a především ke zpěvu. V 5 ti letech zpívala v Bambini di Praga a také v rodinné kapele Fišle. V lidušce chodila na kytaru a sólový zpěv, studium konzervatoře - zpěv a muzikálové herectví, byl už jen další očekávaný krok.

Ještě během studií dostala roli v muzikálu Hair, později se stala nejmladší muzikálovou Evitou všech dob. Od té doby vystřídala řadu muzikálových rolí především v novém divadle Broadway. Stěžejní bylo právě účinkováni v muzikálu Edith - vrabčák z předměstí. To ji nasměrovalo na sólovou dráhu kde k šansonu přibrala i trochu jazzu. Během let spolupracovala s řadou muzikantů, dnes ji doprovází běloruský akordeonista a skladatel Aliaksander Yasinski a formace Jazz4.

Formát koncertu s nímž přijede Žatce je obdobou koncertního repertoáru v kompletním obsazení. Rozdíl je ve využití nástrojového obsazení, jemuž je repertoár přizpůsoben a jeho obohacení o instrumentální sólové skladby a dua.

Repertoár vychází ze dvou jejích řadových alb Pocta Edith Piaf a Rendez vous. Základem všeho je ale Radčin zpěv který teprve při sólových vystoupeních rozkvétá do všech odstínů a barev tak jak si to žádají písně které interpretuje.

18.1 se tedy můžete těšit na šansoniérku Radku Fišerovou, tak jako se ona těší na vás.

 

 

Muzikály