Bex Marshall – britská bluesová vichřice v Žatci !!

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Koncerty, Vydáno dne: 30. 11. 2017

Po jarním koncertě britské bluesové zpěvačky Katie Bradley nám na závěr roku (7. 12. 2017), ukáže půvab a sílu ženského britského blues další z britských bluesových div, Bex Marshall. A stejně jako její předchůdkyni předchází i jí skvělé reference. Její hlas je prý výstupem z tavícího kotlíku se směsí hlasů staré černošky a současné rockerky, posazený „někde mezi Janis a Tinou“.

Chvála a ceny

Říká se o ní, že posunuje hranice blues a její písně jsou vnímány jako nadčasové. Bex je zpěvačka kytaristka a autorka bluesových skladeb v nichž se objevují i jiné hudební vlivy.
Bex Marshall je trojnásobnou nominantkou European Blues Awards v kategorii sólový umělec a jedenkrát držitelkou ceny UK Blues Awards 2013 for Best British Blues Vocal and Album...

Průprava původ a inspirace

Dívka původem z hrabství Devonu v jejichž žilách koluje jak modrá šlechtická, tak i irská cikánská krev má zajímavou hudební průpravu. Jako malou ji prý strýček stavěl na stůl a nechal jí zpívat na rodinných sešlostech a už v 11 od něj dostala starého gibsona a následně začala brát první lekce klasické kytary. Z klasiky roztažené prsty dnes může používat v široké škále technik s nimiž jako kytaristka pracuje.
Její tvorbu ovlivnila vášeň pro cestování. V 18 ti pracovala jako pokerová krupiérka na výletních lodích, projela australské pobřeží s dobytčími vlaky a samozřejmě kytarou na zádech. Což je jí prý dodnes velkou inspirací v tvorbě. Veřejně začala hrát počátkem minulého desetiletí. Od té doby hrála už v nespočtu zemí a na třech kontinentech, v roce 2014 dokonce jela tour po Rusku.

Diskografie

Vydala tři alba „Bootlace“ 2002, „Kitchen Table“ 2008  a „House Of Mercy“ 2012. Tvrdí o sobě, že je závislá na živém hraní protože,“ i když se povede dobrá nahrávka, měli byste se ujistit, že to opravdu funguje“. Zvláště s posledním albem sklidila výtečné kritiky po celém světě a od renomovaného Downbeatu za něj dostal 4 hvězdičky.
O tom že to opravdu funguje se mohou 7. 12. od 19 hod ujistit i žatečtí příznivci dobré hudby. Bex Marshall na jejím českém turné doprovází Čechokanaďan Lukáš Kytnar na baskytaru a Alexei Gittens (UK) na bicí.

Více na : http://bexmarshall.com

http://bexmarshall.com/gallery/ video

https://www.reverbnation.com/bexmarshall  audio