Nezmaři budou nadělovat v Žatci.

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Koncerty, Vydáno dne: 06. 11. 2017

Než 24. 12. přijde Ježíšek zahraje v Žatci 22. 11. folková skupina Nezmaři. Na rozdíl od předešlých koncertů slavit žádné výročí nebudou, ale příští rok uplyne 40 let od založení této jihočeské legendy, což se jistě projeví ve výběru repertoáru. Bude to zajisté zajímavá hudební nadílka.

 

Za těch 40 let představili publiku spoustu písniček, z nichž některé svým způsobem zlidověly, nebo se z nich staly alespoň evergreeny. I když základ kapely – tedy trio Drengubák, Hlaváč, Zajíc – se od počátků nezměnil, mezi členy Nezmarů se mohlo počítat několik zpěvaček a muzikantů, po nichž zbyly písničky, které od Nezmarů slýcháme dodnes. Bez nich by Nezmaři nebyli tím, čím jsou.

A když s nimi nehráli, alespoň spolupracovali nebo jim dovolili půjčovat si jejich písničky. Miky Ryvola – a jeho Bodláky ve vlasech, Neuhádneš v Nezmařím podání, jsou hudební lahůdkou. Další autor se jmenuje Pavel Žalman Lohonka, „Stál na zastávce s vypůjčenou kytarou…“ aneb Ráno bylo stejný. Nejdéle sloužícím bývalým hudebníkem Nezmarů byl bandžista Jaroslav Matějů. Za jeho časů z podia znělo dokonce i banjo. A hlavně pro Nezmary napsal hodně písniček.

Nezmaři samozřejmě nejsou jenom mužská skupina, jejich ozdobou nejen vizuální, byly vždy zpěvačky. První z nich Iveta Kolářová s nimi vydržela od roku 79 do roku 84 a poté ještě 1 rok. Poslední zpěvačkou je Šárka Benetková a to už 23. rokem. Když ji v roce 91 doplnila Pavlína Jíšová byly v kapele zpěvačky dvě a jejich společné duety to byla pastva pro uši publika. Lenku Slabou naopak „výhodně“ na svojšickém letorostu prodali Spirituál kvintetu. Po každé zpěvačce zůstaly písničky, které jsou s ní neodmyslitelně spjaty zvláště, když některé (Jíšová i Benetková) se podílely na repertoáru i autorsky.

 Na počátku velkého nezmařího třesku stáli Pavel Zajíc, Zdeněk Hejkrlík, Zdeněk Svoboda a Luboš Hrdlička, kteří roku 1978 založili skupinu DDT, (Divadlo dramatických textů) při Jihočeském divadle. Hrdličkovy písně staré i novější hrají Nezmaři dodnes. Jeho Písek bývalo vrcholné číslo Pavlíny Jíšové. Skupina Nezmaři z toho vznikla o rok později.

Devizou Nezmarů jsou vícehlasé vokály, nápadité úpravy písniček, dobře znějící a hrající kytary a humor na jevišti, který často vzniká jen tak mimoděk jiskřením mezi muzikanty. Humor se pojí i s jich tvorbou. Žalmanovy labutě zaměnili za mamuty a výsledkem je Mamutí křik.

Nezmaři se drží motta své písně „Musíš jít“ dál a zašli tak daleko, že už mají zkušenosti ze společného koncertu s Jihočeskou filharmonií (vyšlo na CD) i s Plzeňskou a Zlínskou filharmonií i Symfonickým žákovským orchestrem. Nezmaři, ale nevzpomínají jen na minulé úspěchy. Nepravidelně vydávají nové desky. Naposled Stopy bláznů 2014, případně DVD jako to s Třeboňským pištci z kostela svatého Jiljí v Třeboni v roce 2015.

Nezmaři: Pavel Zajíc 12 strunná kytara, Antonín Hlaváč kytara, Pavel Jim Drengubák kontrabas, Šárka Benetková klávesy a zpěv.

 

Nezmaři a Sdružení symfoniků Českého rozhlasu

Bouře

Hej člověče boží