Věra Klásková: Irské balady v Čechách a hlavně v Žatci !

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Koncerty, Vydáno dne: 27. 09. 2017

V Městském divadle po Žatci vystoupí 19.10. po pěti letech méně známá folková zpěvačka mimořádných hlasových a pěveckých kvalita nakonec i neobehraného repertoáru. Jmenuje se Věta Klásková a její doménou jsou britské skotské a irské balady a lidové písně z Britského království. Disponuje hlasem, z nějž po zádech přechází mráz. To že je méně známá i mezi příznivci folk & country je způsobeno tím, že si tato českolipská rodačka našla svůj domov na britských ostrovech přesněji v Irsku a v Čechách příliš často nevystupuje.

Věra Klásková se do Žatce vrací po pěti letech posílena tentokrát o muže navíc. V roce 2015 ji doprovázel syn Ondra, už tehdy nadějný kytarista, k němuž přibyl Petr Vokurka (kytara, ukulele). Spolu vytvořili skupinu pod příznačným názvem Věra And Her People.

Zazní nejen písně ze „smaragdového“ ostrova ale i skotské, anglické i zámořská klasika. Jistou představu si lze udělat ze seznamu písní pro OSA.

Věra Klásková má tu výhodu, že jako překladatelka umí perfektně anglicky, z hojného cestování zná dobře prostředí tudíž ví, o čem zpívá. Ráda se pohybuje ve vysokých tóninách Přitom to zní zcela přirozeně a interpretovaným písním dodává zvláštní nádech. Tady se projevují její zkušenosti, když absolvovala konzervatoř v oboru zpěv. Na otázky odkdy vlastně zpívá odpovídá že od ranného dětství. Než se začala věnovat ostrovním písním zpívala lidovky country a později folk. Když prý zjistila že v Čechách má mnoho lidí keltský genom, zkusila na ně keltské, tedy ostrovní písně a ono to zabralo.
Už před pěti lety dokázala vytvořit v žateckém divadle příjemnou atmosféru a ty známější písně si publikum zpívalo s ní. Tentokrát posílena o kytarové duo jistě vystoupí na povrch i hudební složka.

Chcete-li strávit příjemný podzimní večer a poslechnout si neobehrané ale povědomé písně, případně si nějakou zabroukat, není lepší volby než se vydat 19.10 na 19. hodinu do Městského divadla v Žatci.

Celé to zní asi takhle: Ukázka (medley), Good King Wenceslaw, Sweet England

Více na www.klaskova.cz