JegR zahrají na INNOGY STAGE

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Dočesná, Vydáno dne: 22. 08. 2017

Pod chmelovým majákem zaburácí i zabrnká Kapela jménem JegR. Název i jeho fonetická podoba Džegr by mohli vést k domněnce, že slavný hokejista pověsil brusle na hřebík a zkouší to s muzikou. Leč není tomu tak.

Kapela JegR spojuje různé hudební styly a nedá se zařadit do jedné padnoucí škatulky. Tím navazují a na velmi úspěšný Eleison. Trojice zkušených muzikantů pod vedením bývalého člena Eleison basáka Oldy Rypara pokračuje od roku 2014 tam kde Eleison kolem roku 2000 přestal. Zpívají anglicky. Na první poslech může jejich hudba působit jako hardrock, ale na rozdíl od něj je propracovaněji a komplikovanější. Ani název nemají jednouchý a velké R na konci nemůže být nic jiného než Rypar.

Po skončení Eleison se Oldřich Rypar věnoval rodině. Skládal a nahrával spíše do šuplíku. Z tohoto období pochází i hudba k filmu Rafťáci. V roce 2014 přišel s vlastním projektem, kde využívá vše, co se naučil ve školách a v Eleison a přidává ještě něco navíc.

Vzešla z něj tříčlenná kapela nesoucí název JegR. Kromě Rypara, (zpěv, baskytara), jsou na soupisce kytarista Karel Vošta, a bubeník Richard Mastej. Trio zkušených muzikantů sází především na energii, upřímnou radost z muziky a na místy neotřelé postupy. Právě živá vystoupení jsou toho důkazem.

JegR funguje živě od října roku 2014 a ohlasy a dojmy na jejich hudbu a vystoupení jsou málokdy jiné než kladné. Alba nevydávají. Rypar: „stejně to lidi nekupuoju…!“
Na internetu jsou čtyři reprezentativní nahrávky, zbytek je možné slyšet na koncertech.
Hodně jim pomohl americký producent některých alb slavné americké kapely Panter, Sterling Winfield, který s nimi natočili dva songy.

I přes profesionální přístup, výkony a výsledky, nejsou zatím profesionálové. JegR jsou tři zkušení muzikanti kteří se hudbou jen baví což je téměř ideální.

Kdy: 2. 9. od 22:00 hodin

Kde: Letní kino