DEBUSTROL na Dočesné

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Dočesná, Vydáno dne: 11. 08. 2017

Na letošní Dočesné si přijdou na své jako každý rok metalisté. Letos na ně čeká metalová legenda Debustrol. Bude-li kdo sepisovat metalové dějiny země české, zmínce o Debustrolu se nevyhne.

 Patří mezi průkopníky metalu u nás. I po 32 letech stále dostatečně drsní až děsiví a nekompromisní v textech. Kapelu založili v prosinci 1986 zpěvák a kytarista Kolins a bubeník Melmus. Snažili se hrát co nejrychleji a tvrdě a vymysleli si „poetický“ název DEBUSTROL. Frontman Kolins se takříkajíc s ničím nemaže, v textech i ve řvaní do trashového rachotu. Jejich trsátka hoblují struny v neúprosném tempu. Od vzniku v roce 1986 až po současnost se samozřejmě proměňovali. Na albu Steak (2001) už je například slyšet piano či akustická kytara.

Na okresním kole Rockfestu 1987 se seznamují s Vlastou Henychem z TÖRRU. Ten je pozval na 1. ročník Death Metal Session. Uspěli, zaujali, a tak začínají přicházet pozvánky na koncerty. Ještě stihli natočit demo, a poté byli Kollins a Cizák povoláni do zbraně. Po příchodu z vojny se ozvalo vydavatelství Monitor, s nabídkou účasti na sampleru Ultra metal. Zároveň s nimi podepisuje smlouvu. Při nahrávání na sampler se seznamují se zkušeným producentem Milošem Dodo Doležalem a domlouvají spolupráci na dalším albu.

V té době jim nabízí Česká televize natočení klipu. Debustrol vítězí v anketě Černá vrána o nejoblíbenější metalovou skupinu. Odjíždí na společné turné s KABÁTEM a  s KRYPTOREM do Vídně na soutěž Heavy Metal Battle.

Čas jde dál a po několika albech a koncertních šňůrách už jsou tak dobří že předskakují v roce 1998 Iron Maiden. V roce 2011 opět sdíleli podium s Iron Maiden a Kornem na putovním festivalu Sonisphere.

To jsou ve stručnosti asi ty nejzásadnější okamžiky, které Debustrolu pomohly stát se metalovými legendami. Jejich nejnovější aktivitou bylo turné Válka tour v únoru a v březnu a nový klip Válka. Ten si můžete pustit na http://cms.debustrol.cz/page-20/

Kdy: pátek 1. 9. 23:00

Kde: Letní kino