Yellow Sisters zazpívají v Žatci

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Koncerty, Vydáno dne: 12. 05. 2017

O tom že hudba může být zajímavá i bez nástrojů přesvědčí 24. 5. v 19.00 v Městském divadle žatecké publikum ženský vokální kvartet Yellow Sisters. Pokud jste o nich ještě neslyšeli nemusí to nutně znamenat, že neznáte jejich hlasy. Především ženy matky by měly zbystřit a vzpomenout si na dva roky starý mateřský hit Laktační psychóza, který stvořily dvě členky sester Bára a Léňa v mimokapelním projektu Mateřská.com.

Yellow Sisters jsou české ženské vokální kvarteto, zpívající stylem a cappella. Zpívají bez doprovodu jen za pomoci různých rytmických pomůcek. Jejich tvorba je silně inspirována africkou hudbou, americkým soulem či karibským reggae.

Jejich členkami jsou Lena Yellow (Lenka Jankovská), Antonia Tereza Nyass, Bára Vaculíková (dcera P.Černocké) a Lucie Hawa Goldin.

Yellow Sisters vznikly v roce 2005 a od počátku fungují jako ryze ženská vokální skupina, která míchá soul, funky, r ́n ́b, world music, jazz i reggae přičemž, jejich tvorba je ryze autorská.

V roce 2006 vyhrály soutěž „Colours Talents“ díky čemuž získaly možnost vydání alba. V tomto případě debutového alba Singalara. V průběhu 12 let existence vydaly další alba z nichž dvě jsou zaměřeny na děti. V sezoně 2015 - 2016 nahradil Lenu Yellow beat boxer Jan Melichar,

Během své kariéry zpívaly už v mnoha evropských zemích, absolvovaly turné po Španělsku a zpívaly pro české prezidenty. Širšímu publiku se představily v přímém televizním přenosu z udělování cen TýTý (2006). Michael Palin z Monty Pythons si je vybral do cestopisného dokumentu televize BBC „New Europe“.

Otevíraly koncert světoznámých Blind Boys of Alabama, a vystoupily pro Bobbyho McFerrina.

V Londýně o nich vznikl hodinový pořad pro rádio BBC. Jejich druhá deska Tubab Woman (2010) se umístila na sedmé příčce světového žebříčku alb world music. 

V roce 2015 účinkovaly na prestižním a cappella festivalu London A Cappella Festival v Londýně, dále ve švýcarském Rorschachu a na Evropském kulturním festivalu v Alžíru, kde reprezentovaly Českou republiku.

Jejich hudba či chcete - li zpěv, je zajímavá záležitost. Neustále se v ní se něco děje a udržuje posluchače v napětí. Většinu svého repertoáru zpívají v češtině. Jejich žatecký koncert 24. 5. od 19:00 hod. bude poslední před červnovým křtem jejich druhého dětského alba Zvěřinec 2. Více  o Yellow Sisters http://www.yellowsisters.cz/.