Radost s Anetou Langerovou na Dočesný

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Dočesná, Vydáno dne: 09. 08. 2016

Další ročník Dočesané bude jako vždy nabitý interprety zvučných jmen, ale jeho nejzářivější hvězdou bude Aneta Langerová.

Od doby kdy plachá soutěžící 1. ročníku Superstar Aneta, vyhrála finále a získala si nejen porotu ale i podstatnou část diváků, uplynulo už spousty vody ve Vltavě. Z plaché dívenky vyrostla sebevědomá mladá dáma. Její hlasový talent byl a je nepřeslechnutelný a neopominutelný. Kdyby nevyhrála Superstar, asi by byla ozdobou nějaké rockové kapely. Chodila sice na hodiny klavíru a kytary ale první dřevo, které držela v ruce byla  tenisová raketa. Ve 14 byla členkou rockové kapely a hrála na elektrickou kytaru. Na Nově zpívala ještě před Superstar v pořadu  DO RE MI. Vystřihla „Unchained my heart“ Joe Cockera a přiznala se, že má ráda rock. Jejími vzory jsou Alanis Morissette a Edit Piaf.

Po svém vítězství v Superstar sice povinně vydala album Sousta andělů, ale mohla si vybrat písničky, které jí sednou  a  tak za své první album hned získala platinovou desku. Od té doby by si úspěchy a ceny mohla navlékat na šnůru jako korálky a byla by hodně dlouhá a těžká. Název alba Spousta andělů byl dost prorocký, protože od té doby několik Andělů získala. Dvakrát porazila v Českém slavíku, jinak neporazitelnou královnu, Lucii Bílou. Poslední medaile z této soutěže má hodnotu bronzu.
Mimo zpívaní, spolupracuje na různých projektech, např. Světluška (patronkou od roku 2005 do roku 2014), s Václavem Havlem otevírala kavárnu POTMĚ.

Zásadní a osudové pro ni v dobrém bylo setkání s rockerem Michalem Hrůzou, který ji napsal mj. písničku Voda živá, jíž si Aneta prosadila na své první album. Postupně se setkávala s dalšími zajímavými lidmi převážně z rockové scény, kteří ji pomáhali a učili. Např. hrát na baskytaru ale hlavně ji povzbudili v psaní vlastních písní. Dnes už její vlastní písně tvoří většinu jejího repertoáru.

Mimo sbírání cen, pilně koncertuje a vydává alba, na poslední řadové „Na Radosti“ vyšlo  po pěti letech čekání v roce 2014 jako plně autorský projekt dua Langerová Zítko. Inspiraci sbírala v Jižních Čechách v odlehlých místech. Recenze byly víc než právem pochvalné a právě tato deska tvoří páteř jejího aktuálního koncertního repertoáru. Její doprovodná skupina se skládá z velmi zkušených hudebníků, kteří působí i v zajímavých hudebních uskupeních či orchestrech od blues až po symfonický orchestr.

2004 – Spousta andělů, 2005 – Spousta andělů-Koncert, 2007 – Dotyk, 2009 – Jsem, 2012 – Pár míst…Live (DVD +CD -záznam akustického koncertu se smyčcovým triem)

DVD 2005 – Spousta Andělů… na cestě

Anetě je 31 let a i když už má něco za sebou, má toho ještě mnohem víc před sebou. 

Kdy: 3. 9. 2016 od 17:40

Kde: nám. Svobody

Jiří Navrátil