SKETY na Dočesné.

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Dočesná, Vydáno dne: 03. 08. 2016

Poprvé v historii Dočesné bude jejím hostem kapela, vokální sexteto, která nepoužívá žádné hudební nástroje. Pokud nějaký potřebuje, vytvoří si ho na místě na pusu.

Jsou to Skety. Jinak pražská vokální hudební skupina tvořená mladými českými jazzovými zpěváky a muzikanty, kteří se hudbě věnují na profesionálně úrovni. Jejími členy jsou: zakladatelka a kapelnice Veronika Vítová, Alice Bauer, Marta Kloučková, Michal Strnad, Štěpán Janoušek a Petr Wajsar. Na scéně působí již od roku 2010.

 

Od podobných vokálních skupin je odlišuje to, že každý z nich je sám fromtmanem ve své vlastní skupině. Zpívání ve Sketách je pro ně ale největší prioritou. Jazzový zpěv mají, jak říkají, v srdci a na jejich koncertech je to poznat.

 

Rádi se účastní různých hudebních soutěží a jsou na nich úspěšní. V říjnu 2012 na festivalu Jirkovský písňovar získali 1. cenu jako kapela, Štěpán Janoušek byl oceněn za nejlepší sólový výkon a Petr Wajsar za nejlepší aranžmá.

 

V létě 2014 se stali držiteli zlatého diplomu Ward Swingle Award v kategorii jazz, na významné mezinárodní soutěži Vokal.total v rakouském Grazu.

 

V květnu 2015 jim vyšlo stejnojmenné CD, na němž SKETY představují svůj dosavadní repertoár. Převažují zde sice skladby převzaté, (jediná autorská se jmenuje Václavák), avšak originálně zaranžované. Jako perličky se tu objevují Us and Them nebo Money od Pink Floyd a Beatlesovská Night Before. Vyneslo jim 4 nominace v prestižní anketě CARA pro nejlepší jazzovou nahrávku „a capela „.

 

I ve světě jdou o nich pochvalné reference. Podle kritika Kim Nazarina z NY Times jsou z podobných skupin těmi, jež mají nejblíže k legendárním Singers Unlimited. Jejich zpívání je prý jeden z nejlepších způsobů jak udržet jazzový zpěv při životě.

Anders Jalkéus z podobně zaměřených ale slavnějších švédských Real Gorup, byl z nich unešen když je poprvé slyšel. Obdivoval jejich muzikálnost a považuje je za jednu ze světových  kapel budoucnosti v tomto oboru.

Ukázka: Skety na vokal total 2014.

Více na www.skety.cz

 

Kdy: 3. 9. 2016

 

Kde: nám. Prokopa Velkého

 

Jiří Navrátil