GRUFF! – „pořádný blues“ z Polska

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Koncerty, Vydáno dne: 09. 02. 2016

Hudební konec roku 2015 i začátek letošního, v Žatci, rámuje polské blues. Po výtečných Drunk Lamb na Adventu na náměstí, přijede 16. února polské bluesrockové super trio Gruff do Městského divadla.

                   Už několik let není roku, kdy  by se v Žatci nehrálo blues, nejdůležitější hudební styl, který byl na počátku všeho, co dnes chápeme jako popmusic. Jednou z jeho forem je tzv. delta blues, blues z prostředí delty řeky Mississippi. To si oblíbili dva polští bluesmani: zpěvák a hráč na  foukací harmoniku  Bartosz Przytula a kytarista a dobrista Tomasz Kluk, kteří si vyhráli v roce 2012 účast na renomovaném festivalu Blues Alive a v roce 2013, přibrali  bubeníka Matěje Kudlu. Tím přitvrdili a stala se z nich blues rocková kapela, se stále více rostoucím podílem vlastní tvorby.. Pilně objíždějí  blues festivaly a jiná podia po celém Polsku, jezdí do Čech na Slovensko i do Německa. Provází je pověst drsného a hříšného blues, popravdě, blues nikdy jiné nebylo a nebude.
Gruff představí své první album složené ze sladkých balad o lásce, drsných pracovních písní i příběhů o vraždách.

Poznávacím znamením kapely je strojový rytmus bicích, rezonátorem vybavené dobro s drsně zkresleným zvukem a silný a výrazný hlas Bartosze Przytuly. Jejich repertoár stojí stále pevně na materiálu hudebníků z Mississippské delty, ale často a rádi překračují hranice žánru a podnikají hudební výlety jinam. Nebojí se ani elektronických fíglů ve studiu. Na svém facebookovém profilu jako žánr vedle blues uvádějí i heavy metal. Zkrátka zacházejí s hudbou starých mistrů po svém, tak jak to dělali už téměř před padesáti lezy třeba Led Zeppelin a výsledek rozhodně stojí za to.
Po dvou letech práce nahráli a vydali  desku s názvem „Johnson ‘s Business“, čímž se se obrací k odkazu slavného bluesmana Roberta Johnsona. Na svém webu se smyslem pro černý humor uvádějí, že Mr. R. J. se obrací a vylézá z hrobu a mstí se mladým hudebníkům za to, jak zacházejí se starým blues. Proto název Johnson ´s Businessem. Je na něm k nalezení 19 původních skladeb a tři převzaté. V Polsku jsou považováni za super trio a jejich zpěvák vyhrál dvakrát anketu o nejlepšího bluesového zpěváka roku.

Jméno alba nese i jejich polská zimní tour. Po jejím ukončení se vydají do české republiky a Německa přičemž 16.2 od 19:00 zahrají v Žatci.
Za vstupné na koncert utratíte 120Kč a při předložení lístku z minulého hudebního večera (Special Providence) pouhých 60 Kč.

Jiří Navrátil