Vilém Čok & Bypass

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Dočesná, Vydáno dne: 31. 08. 2015

Vilém Čok je rockový a muzikálový zpěvák, basový kytarista, neúnavný zakladatel rockových kapel, šoumen a komediant. Na Dočesnou přijede se svou zatím poslední skupinou Bypass, která letos slaví už 10 let trvání. Co předcházelo?

Už v 17 letech, roku 1978, založil kapelu jménem ZIKKURAT. Skupina se účastnila „9. pražských jazzových dnů“ s repertoárem téměř jazzrockovým. Jejich běžný repertoár byl ale spíše punkový.

V roce 1981 nahradil Ondřeje Soukupa u Pražského výběru. Kapela ale byla příliš nesocialistická ve smyslu tvorby a pódiové šou. A tak byl Pražský výběr v roce 1983 zakázán.

Proto se stal letech 1984 až 1986 Vilém Čok členem skupiny MOPED. První vystoupení se uskutečnilo začátkem srpna roku 1984. Moped už potíže neměl a dokonce vyhrál v roce 1985 přehlídku rockových kapek v Lucerně.  

Vilém Čok se účastnil, jako hostující zpěvák v nově založených Stromboli. V roce 1986 dostal Pražský Výběr povolení opět veřejně vystupovat a Vilém Čok byl samozřejmě u toho. Nebylo to už ale ono a tak vzniká skupina Nová růže. (Vilém Čok, Petr Roškaňuk, Franta Hönig a Ota Baláž). I přes silný vzestup oblíbenosti se kapela po několika letech pro neshody rozpadla. 

Dalším projektem bylo Delirium Tremens (1992). Kapela vydržela do roku 2000, nejznámějším hitem Deliria byly „Holky rohypnolky. V roce 2001 začal Vilém připravovat nový projekt s klávesistou Zdeňkem Budíkem a setrvávajícím kytaristou Petr Henychem. Delirium Tremens zaniká a je tu nová kapela s názvem Bypass.  Celou sestavu doplňuje nový bubeník Franta Poborský. Skupina BYPASS od roku 2005 naplno koncertuje.

Kromě účinkování ve výše jmenovaných kapelách účinkuje i v muzikálech. Hrál ve filmu V žáru královské lásky, Pražákům těm je hej, několik měsíců uváděl v televizi soutěž Rychlý prachy jako nástupce Petra Rychlého.

Více na Oficiálních stánkách.

Kdy: Sobota 5. 9 cca 18:30 - 19:30

Kde: Letní kino

Jiří Navráti