Fešáci

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Dočesná, Vydáno dne: 24. 08. 2015

Před 48 lety Karel Poláček (kytara a zpěv), Pavel Brümer (pětistrunné banjo a zpěv) a Jan Turek (housle a zpěv) založili bluegrassové trio. Skupina byla jednou z nejúspěšnějších na prvních ročnících Porty. Pro firmu Panton nahrála několik úspěšných singlů.

 V roce 1974 po příchodu Michala Tučného, Petra Novotného a Tomáše Linky se skupina přejmenovala na Fešáky a výrazně změnila svůj sound směrem k moderní folk & country. Bavič a konferenciér Peter Novotný posunul jejich vystoupení směrem k humorné pódiové šou.

Jejích repertoár tvořila směs vlastních písní i převzatých např. od K. Kristofersona G. LIghtfoota  M. Howarda a dalších. Z toho období pochází mnoho písní, které hráli Fešáci, ale fanoušci je mají spojené s Michalem Tučným případně Tomášem Linkou. Např. Slída, Lojza a Líza, Sundej z hodin závaží, Paní má se má nebo Prodavač….

Do roku 1980 vydali Fešáci tři desky a směli vyjet na koncertní turné po USA. Toho roku odchází na sólovou dráhu Michal Tučný. V osmdesátých letech nastala na country scéně velké tlačenice, ale Fešáci nezanikli a hráli dál. Na jaře 1987 oslavili 20 výročí založení souboru třídenním vyprodaným koncertem v pražském Paláci kultury. Později - po roce 1989, vystupovali Fešáci na koncertech v Rakousku, Řecku ve Skandinávii a Austrálii Švýcarsku, Švédsku a Norsku a to vždy s velkým úspěchem.

Během 47 let se skupinou hrálo mnoho výrazných osobností české country a vystupovali někteří baviči např. Alois Náhlovský, Josef Mladý či imitátor Petr Martinák. Posledních několik let jezdí se vzpomínkovým programem na Michala Tučného a jako host s nimi vystupuje jeho dcera Michaela. Jako jediný zakladatel v kapele dodnes hraje Jan Turek a spolu sním další velké jméno, Tomáš Linka.

Letos na podzim vystoupí na koncertě Půlstoletí české country, na němž budou Greenhorns slavit 50 let, Fešáci 40 let jako Fešáci, a Tučňáci 35. Ti kdo si Fešáky ještě pamatují, si na jejich vystoupení budou moci zazpívat nejznámější písničky, protože Fešáci v nich vzpomínají na své bývalé členy a kamarády, s nimiž je spojeno mnoho jejich hitů.

Kdy: sobota 5. 9. cca  21:30 - 22:30

Kde: nám. Prokopa Velkého

Jiří Novotný