Krucipüsk

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Koncerty, Vydáno dne: 02. 06. 2015

Jedním z vrcholů Napříč žánry festu v Letním kině bude skupina Krucipüsk. Ti už si v Žatci zahráli na prknech, která znamenají Dočesnou. Krucipüsk to je „Drsoň“ a lovec mamutů (dle kapelního webu) Tomáš Hájíček a jeho metalová, hardcorová nebo crossoverová parta.

Krucipüsk jsou už rockoví veteráni. Vznikli v Liberci roku 1992, když do metalové kapely Veteš přišel frontman punkové kapely Hubert Macháně, Tomáš Hájíček. Po pár měsících zkoušení, posíleni o druhého kytaristu, vydávají u Monitoru svou prvotinu „Ratata“. Další CD „Cirkus dneska nebude“ přišlo na svět až v roce 1996 ale mezitím se Krucipüsk objevil na různých výběrech a zahrál si např. s Debustrolem a Kabáty. Mezi nahráváním, koncertováním a vytvářením materiálu na další desku prochází kapela z Hájíčkovy vůle změnou obsazení na téměř všech postech. Muzikanti se střídali v průběhu 22 let existence docela často, ale co zůstávalo neměnnou jistotou, byl hlas a osobnost Tomáš Hájička

O této době se mluví jako o jejich zlatých časech, které již poněkud pominuly. Viz např. recenze na metalforever .info. „Krucipüsk působili jako zjevení. Svým specifickým crossoverem, kde míchali thrash metal s hardcorem a hospodským rockem si podmanili celou republiku a skladby jako „Sexy Voodoo“, „Druide“, „Belzebub Disco“, „Musím do Mexika“ a hlavně „Láska je kurva“ patří rozhodně k tomu lepšímu, co kdy v české rockové produkci vzniklo.“ Krucipüsku se podařilo etablovat na české rockové scéně a najít si své četné fanoušky. Po 15 letech se dočkali svého prvního a zatím posledního DVD Pardon natočeného při křestu CD Ahoj. Svoje vlastní album Kocour v troubě si vydal i Tomáš Hájíček. Ten byl v roce 2014 uveden do rockové síně slávy Radia Beat.

Poslední album, které Krucipüsk vydal, se jmenuje Boombay a věrni indickému odkazu v názvu vystupují muzikanti i v  „krajových krojích“.

S jedním DVD a Hájíčkovým sólovým albem vyprodukoval Krucipüsk 11 alb. Některá silnější některá slabší ale jejich hlavní zbraní zůstává živé vystoupení. 13.6. v letním kině v Žatci bude příležitost se o tom přesvědčit.

Takhle jim to hrálo letos v Kadani

Jiří Navrátil