Carpatia Castle

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Koncerty, Vydáno dne: 01. 06. 2015

!Carpatia Castle je kapela ze sousedního Mostu. Projev je hodně tajemný, melancholický, patetický v textech i hudebních plochách, nesených klávesami a narušovaný ostřejšími kytarovými rify a sóly.

Tajemný je už název skupiny, jež by mohl hříčkou odkazovat na román J. Verna.  Zpěvačka Carpatie, zpívá ve stylizovaném historickém kostýmu - nepřehlédnutelná a nepřeslechnutelná, její zpěv by se dal označit za kapelní rodinné stříbro. Což platí i o textech, které má na svém svědomí baskytarista Tomáš Pošvanec a další kapelní žena, textařka v pozadí. Texty jsou pro skupinu dost důležité. Cizinec, který nerozumí českým textům, by „Carpatii“ mohl považovat za příjemně melodickou rockovou kapelu. Texty jsou ovšem od hudby „Carpatie“ neodmyslitelné a s ní pevně spjaty. Vyprávějí o osudu o životě a smrti o žíznivých upírech… Jejich představení je i vizuální šou. Mezi muzikanty se proplétají a tančí divoké upírky v rozedraných punčocháčích, oděné v rudé a černé a natahující ruce. Vedle bubeníka od prvního do posledního úderu stojí dvě tajemné bytosti držící v rukou hořícími svícny. To vše je Rock balet z Mostu

Historie skupiny se táhne až k roku 1994, kdy se baskytarista Tomáš Pošvanec nechal inspirovat v cizině i doma kapelami hrajících temnou hudbu. Skutečné založení Carpatia Castle se datuje až do roku 2011. V posledních třech letech vydali už dvě alba plus jeden maxisingl Laudanum, a své první DVD se záznamem z koncertu. Odehráli sumu koncertů, jejich zaměření na upíry a odkazy z upírského hradu“, nasvědčují už názvy alb. The House By The Cemetery, Vampire Requiem. Nakonec i Laudanum - titul maxisinglu - odkazuje na Viktoriánskou drogu. Oproti svým českým vzorům skupině XIII století, jsou o něco melancholičtější a rozmáchlejší. O tom že se uchytili v uších fans Gothic rocku podali důkaz Nedávným vítězstvím v hitparádě serveru Rockpalace.

Na Bandzone na adrese http://bandzone.cz/carpatiacastle?at=news najdete profil kapely včetně hudebních ukázek.

Na drese http://preview.tinyurl.com/crptcst je k vidění slyšení několik videí.

Jiří Navrátil