Fleret 2015 - koncert v žateckém divadle.

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Koncerty, Vydáno dne: 12. 03. 2015

Dobrá zpráva pro všechny příznivce Folk & country. Do Žatce po dvou letech opět zavítá folkrocková skupina Fleret honosící se titulem „Dvorní kapela valašského království“. Toto vizovické sdružení s sebou přivezu špalíček písní inspirovaných rodným Valašskem i notnou dávku humoru, že by z něj bylo na několik televizních silvestrů.

Fleret si hodně lidí spojuje s redlovým hitem Sbohem Galánečko, nebo třeba s Jarmilou Šulákovou, s níž dokázali zpívat jak na lidovou notečku tak za to vzít pěkně rockově od podlahy. Z vnějšího pohledu se pohybují tito Valaši někde mezi folkem, rockem a folklorem, z vnitřního pohledu to nikdo z muzikantů neřeší. Pravdou ale je, že ji v roce 1983 založili bývalí rockeři, z nichž dodnes v kapele zůstal kapelník, kytarista a téměř výhradní skladatel Zdeněk Hrachový.

Do Žatce přijedou v užší sestavě, stejně jako před dvěma lety, jako akustická trio. Zdeněk "Hrach" Hrachový - zpěv, kytara, mandolína, fujara a jiné; Stanislav Bartůšek - housle, kazoo, foukací harmonika, měchy dud, zpěv, David Filák - bicí, zpěv. Nebude to sice ten plný rockový záběr ale Flereti to umějí rozjet i ve třech.
Jejich písně jsou zpěvné, zadumané ale převážně humorné. Zajímavým prvkem textu je valašské nářečí, v němž je napsáno mnoho písní, které díky tomu na první poslech mohou vypadat jako folklor. Paradoxně právě při koncertu akustické sestavy se ukázalo, jak rockové ty pseudofoklorní písně Fleretu jsou.

2015 - 1983 = 32

32 let je pro kapelu dlouhá doba. V kapele se vystřídalo za tu dobu mnoho muzikantů. Některé příchody byly šťastné, třeba když se Fleret spojil s Vlastou Redlem. Ten jim nabídnul své písně ze šuplíku, s nimiž potom slavili značné úspěchy, a dokonce na portě Fleretem zahrané Letiště vyhrálo Redlovi autorskou portu. Některé odchody byly dramatické, jako když odešel hlavní kapelní zpěvák Pavel „Kačes“ Husár, jemuž byly mnohé písně šity takříkajíc přímo na hrdlo. Kapela to naštěstí ustála.

Spolupráce s Jarmilou Šulákovou trvala od roku 1995 do roku 2011 a je zaznamenána na 1CD a1 DVD. Paní Šuláková s Fleretem zpívala nejen lidovky ale i jejich vlastní skladby a mnoha lidem to zamotalo hlavu, neboť skoro nebylo poznat, co jsou lidovky a co současná tvorba. Muzikanti z Fleretu umějí lidové písničky upravit a zahrát tak, že se z nich stávají hity, jako třeba Nasila si žitečka. Touto písní Fleret s paní Šulákovou téměř bořil festivalová hlediště.

Občas si houslista Stanislav Bartůšek „střihne“ nějakou tu lidovku jako vzpomínku na „první dámu lidové písně“ pro radost sobě i posluchačům. A o tom je vlastně celé jejich hraní.

Před dvěma lety se žatečtí příznivci foklorrocku zapomněli doma…15. 4. v 19:00 nastane výjimečná šance na reparát. Flereti by na to řekli: Kurnik šopa tož to jo…

Nechcete- li kupovat „lístek v pytli“, na adrese http://tinyurl.com/Fleret najdete mix fleretích klipů.