Gwyn Ashton opět v Žatci

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Koncerty, Vydáno dne: 12. 03. 2015

Australský bluesrockový kytarista s waleskými kořeny, Gwyn Ashton se vrací po roce do Žatce, čerstvě po své australská šňůře. Mimo to že bude patřičně rozehrán a při chuti, přiváží se sebou kompletní Brazilskou rytmiku tj. brazilského bubeníka Arthur Kaufmanna a baskytaristu Bernardo Fajosese s nimiž odehrál loňské brazilské turné.

Gwyn Ashton se naradil v roce 1961 ve Walesu ale v deseti letech se s rodiči přestěhoval do Austrálie. Tady přišel na chuť blues a rocku. Australské prostředí ho zformovalo jako svérázného muzikanta a bluesrockového kytaristu. V 16 letech už hrával s kytarou po barech, později se protloukal už sám, nebo s vlastní kapelou. Někdy i po takových štacích kde bylo dost nebezpečné hrát, a podium a sál od sebe dělilo pletivo. Což ho naučilo prosazovat se a spoléhat v hudbě hodně na sebe. Po čase jeho věhlas přerostl domovský kontinent, když se objevoval na stejném podiu s veličinami černého i bílého blues i rocku při jejich australských koncertech. (Canned Heat , Rory Galagher, Status Quo, B. B. King, Johny Winter, Van Morrison a další). Nakonec se v polovině devadesátých let vrátil zpátky na Britské ostrovy, odkud vyráží už jako muzikant sám a za sebe se svým písničkami ze svých 5 vydaných řadových a jednoho EP. 

Gwyn má energie na rozdávání což je na jevišti dost patrné. Při jeho loňském vystoupení v Žatci to vypadalo, jakoby se v první vteřině rozjel na diváky bluesový parní válec a nezastavil až po posledním přídavku.

Patří mezi pojmy bluesrockové kytary, je ovlivněn různými styly blues, country, rokenrolem, snaží se hrát víc alternativně tj. po svém. Dokáže odehrát celý koncert sám a publikum není o nic ošizeno. Pokud nehraje sám, hrává většinou v triu.
Gwyn je svérázný, ale skvělý kytarista a to až tak, že je firemním hráčem u několika slavných kytarových firem. Jeho vášeň pro kytary je tak veliká, že je jimi obklopen i na jevišti. Ve sbírce má i hodně staré kousky, především pro jejich syrovější zvuk, rád hrává např. na rezofonickou kytaru z roku 1936.

V Žatci se tento mistr bluesrockové kytary objeví 7. dubna tradičně v Městském divadle Žatec v 19:00. Obzvláště doporučeno návštěvníkům loňského koncertu pro porovnání a samozřejmě ostatním příznivcům rocku a blues pro rozšíření obzorů a další hudební zážitek do sbírky.