MAELSTRÖM na Dočesný

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Dočesná, Vydáno dne: 28. 08. 2014

Když metalový v fanda zaslechne jméno kapely Maelström, nesjpíš se mu hned vybaví norské fjordy a bouře. Metalový, nejen český fanda, totiž zná slavnější norskou metalovou kapelu téhož jména. V případě plzeňského Maelströmu se mu může vybavit nejvýš Bolevecký rybník, ale to neznamená, že by neměl stát v pátek ve 23 hodin pod podiem letního kina, až to rozehraje plzeňská skupina.

Metalový crossover MAELSTRÖM vznikl roku 2005 v Plzni. Vytvořit co nejrychleji hudební materiál, natočit promo CD a hlavně vyrazit na koncertní pódia a dostat se tak do povědomí publika. To byly cíle, které si rockeři zakladatelé, ex členové, v té době již zaniklé kapely Rea Silvia, vytkli do začátku. To se jim povedlo, protože už v roce 2006 už debutovali svým albem Miss Parazit.

Vývoj kapely šel pozvolna směrem k využívání prvků elektronické hudby. Je to metal křížený s moderními hudebními vlivy. Do metalového dunění občas zní všelijaké cvrlikání a bublání a někdy se místo zpěvu pouze deklamuje. Název MAELSTRÖM není odkazem na slavnější kolegy, ale je inspirován povídkou Edgara Alana Poea „Pád do maelströmu“.

V roce 2007 se po personálních i stylových změnách, přihlásili do soutěže Česká rocková liga, odkud si odnesli 3. místo v hodnocení poroty a Cenu diváků. Během svého působení hráli na různá pódiích po boku českých i zahraničních kapel jako např. Waltari, Mike Terrana nebo Paul Gilbert.

V roce 2010 Maelström vydal další už druhé CD nazvané "Prach“. Jako bonus či zajímavost je na albu 13 skladba Depeše  - metalová předělávka Depeche Mode (It´s not good) s názvem Depeše. Tuto skladbu i dalších dvanáct si můžete poslechnout na jejich profilu na Bandzone.

 V současnosti koncertují ve složení: Vasil Koban (zpěv), Petr Farkaš (kytara), Vašek Zelenka (baskytara) a Kamil Šulan (bicí).

 

Kdy:     5. 9. 23 : 00

Kde:     scéna letní kino

Jiří Navrátil