Luboš Andršt Blues Band na Dočesný 2014

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Dočesná, Vydáno dne: 27. 08. 2014

Na Dočesné se dočkáme legendy z „nejlegendovatějších“. V pátek 5. 9. zhruba od tři čtvrtě na deset bude v letním kině znít blues v podání kytaristy Luboše Andršta a jeho Blues bandu.

Svou hudební dráhu začal tento bluesový, jazzový, jazzrockový a artrockový kytarista samouk, skladatel a pedagog v šedesátých letech v rockových kapelách. Krátce hrál i v George & Beathovens či Framus Five. Na slavném albu, které Framus nahrál po svém rozpadu, Město Er, má dvě skladby. Tady začala jeho spolupráce s Michalem Prokopem, která s různými přestávkami trvá dodnes.

Jeho biografie, diskografie, a kapelografie, to jsou v podstatě dějiny českého rocku v kostce. Počátkem sedmdesátých let hrál v jazz rockovém Jazz Q Martina Kratochvíla, později založil s Padrůňkem, Khuntem a Šedivým (oba ex Flamengo) bluesovou superskupinu Energit. Sedmdesátá léta rocku příliš nepřála, tak to zkoušel i v akustickém či kytarovém duu. Např. S Emilem Viklickým. Přesto se mu podařilo nahrát s Energitem první LP Piknik.

V roce 1980 rozpouští Energit a zakládá Blues band Luboše Andršta, posílený o zpěváka Petera Lipu. S ním spolupracoval až od jeho odchodu v r 1987. Mezitím ještě hrál s legendárním varhaníkem Marianem Vargou a natočil se skupinou Colegium Musicum album Divergence. Koncem osmdesátých let se částečně vrací do obnoveného Framus Five a nahrává s ním album „Snad nám naše děti…“, hraje i s houslistou Janem Hrubým a po prvním sólovém albu Capricornus nahrává druhé Plus minus Blues.

Kolem Luboše Andršta se pořád něco dělo a vždycky u toho byli špičkoví muzikanti a to nejen domácí. Zahrál si třeba i Paulem Jonesem z Manfred Mann. Dvakrát vystoupil společně bluesovým králem B. B. Kingem. Se svou kytarou a spoluhráči projel notný kus světa, k nejcennějším koncertům však patří vystoupení na Chicago blues festival, spolu Michalem Prokopem a Janem Hrubým.

V roce 1992 znovu obnovil Blues band, s nímž hraje dodnes.

Do Žatce přijede právě s Blues bandem, takže se mohou těšit hlavně příznivci jeho bluesových výbojů. Zklamáni ale nebudou ani ti ostatní kdo ještě budou ve stavu, kdy jsou schopní ocenit špičkové výkony a muziku.

Malá ochutnávka Blues Bandu Luboše Andršta v hvězdném obsazení. Crossroads.

Kde: scéna v letním kině

Kdy: pátek 5. 9. 21:40