Žlutý pes na Dočesný 2014

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Dočesná, Vydáno dne: 26. 08. 2014

Mezi jinými skvělými kapelami, dá se říci veličinami, se na Dočesné objeví Žlutý pes. Její kapelník a spoluzakladatel Ondřej Hejma rád vypráví zábavnou historku o tom, že ho k založení žlutého psa inspirovalo album Rolling Stones Some Girls, které poslouchal v jointovém, opojení v L. A. Pravda je že po návratu z USA v roce 1978 začal oslovovat kamarády z Hanspaulky, a začal skládat s Ivanem Hlasem příští kapelu.

 Ti dva už spolu hrávali ve skupině Žízeň anebo vystupovali jak folkové duo. Jako základ repertoáru sloužily písničky které Hlas i  Hejma napsali ještě před Žlutým psem. První koncert se odehrál v lednu 1979. Úspěch přinesl další koncerty, vzniklo něco písniček, dvě dokonce byly nahrány v rozhlase. Jedna z nich, Zůstaň klidná, se později objevila na dlouhrající desce která vyšla pod Hejmovým jménem. To už bylo v osmdesátých letech, kdy se s kapelou rozloučil Ivan Hlas a přišlo období temna pro rockové kapely tj. zákazy a obstrukce odstartované slavným článkem Nová vlna se starým obsahem. Na Žlutém psu vadil jeho název. Tak se změnil na Tomahawk, ale ten vydržel jen do doby, než USA takto pojmenovaly své rakety. Přežil ještě zoufalý pokus o změnu na Hudebně zábavnou společnost Ondřeje Hejmy, ale po útěku bubeníka Jiřího Hrubeše (ŽP, Pražský výběr) za kopečky, ŽP pes na rok dohrál.  Naštěstí včas přišla nabídka na dlouhohrající desku na export. Byla celá v angličtině složená, ze světových standardů a vlastních věcí ŽP a jmenovala se Rockin´ the blues. Povedla se a tak za rok vyšla deska s názvem Ondřej Hejma Žlutý Pes. Pomoci přišli muzikanti zakázaného Etc… i sám mistr Gott. Pokud byli dispozici muzikanti, Žlutý pes stavěl na zvuku tří kytar a dvou bubeníků.

Ačkoli toto období dalo vzniknout asi nejlepším žlutopsím kouskům, Žlutý Pes a Hejma se stali slavnými pro širší publikum až díky takovým hitům jako je Sametová, Náruživá z přelomového alba Yellow Dog (1994), Modrá je dobrá a z CD Poslední lžíce (Gramy za nejlepší desku). V roce 2010 byl do beatové síně slávy uveden in memoriam dlouholetý kytarista Žlutého psa František Kotva

Letos se na hudební scéně o Žlutém psu, dost píše a mluví a to pochvalně. Vydali totiž desku, Stroj času, jíž se vrací k počátkům a kořenům svého muzicírování. Většinou s písničkami Hlase a Hejmy které ještě alespoň Žlutým psem nebyli nahrány, vyjma Sametové nahrané za doprovodu Druhé trávy. Pozvání Žlutého psa na Dočesnou přichází tedy ve správný okamžik, kdy je při chuti a ve formě. Na scéně v Letním kině zazní jeho jižanský rock v plné parádě.

Kde: scéna v letním kině

Kdy: sobota 6. 9. 2014 od 23:00

Jiří Navrátil