Kamelot - posel romantických zpráv na Dočesný

Autor: Karel Fiala <fiala(at)centrum.cz>, Téma: Dočesná, Vydáno dne: 26. 08. 2014

Jako jediní zástupci Folk a country zahrají na Dočesné v Žatci ikony žánru, brněnští Kameloti. Kapelník Kamelotu Roman Horký letos slaví 50 let a jeho Kamelot 32, takže vystoupení na Dočesné bude i součástí oslav.

Příznivci žánru a nejen oni, si vybaví Kamelot ve spojení s hitem „Zachraňte koně, nebo třeba Honolulu, ale Roman Horký napsal a Kamelot nahrál desítky dalších písniček na 22 albech, přičemž mnohé stojí za poslech i po letech. I když se dnes sami striktně do Folk & country neřadí, Kamelot je zřejmě poslední dosud hrající legenda trampské odnože folk & country mezi kapelami.

V roce 1982 tehdy18 letý Roman Horký založili s o rok starším kamarádem Bůčkem skupinu Kamelot, tehdy jako trampskou a za pouhých osm let poté jim vyšla první a dosud nejúspěšněji deska Zachraňte koně. Jeho lehce nakřáplý hlas a romantické texty jsou ochrannou známkou a poznávacím znamením Kamelotu.

Tak jako jejich hudební vzory hrály jazz a blues, má k nim blízko i kapelník a poslední otec zakladatel Roman Horký. Díky nezaměnitelnému rukopisu, jímž Roman píše své písničky, leckdy poznáte i z úvodních několika akordů, s kým máte tu čest.

Kamelot v jiném složení a po více než 30 letech je pořád ten starý dobrý Kamelot, protože za hudbou texty a i výběrem muzikantů je pořád tušit vliv Romana Horkého a jeho životní i muzikantské cítění.

Kameloti jsou i cestovatelé. Před 5 lety se do Žatce vraceli téměř rovnou z Austrálie a koncem roku zase přijali pozvání Generálního štábu hrát vojákům v Afghánistánu či Kosovu. V roce 2010 vydali Kameloti zajímavou desku „19 ztracených písní Wabiho Ryvoly“ jako hudební vzpomínku na velkého trampského písničkáře. Jedna z nich Chudák holka se objevila i na novém country TV kanálu. Ryvolovky hrávají Kameloti rádi a jistě něco dají na podiu Dočesné.

Všichni kdo mají rádi folk a country a romantiku jsou zváni na scénu na nám. Prokopa Velkého.

Nutno zmínit že Kameloti odevzdávají část svého honoráře za každé vystoupení na fond ohrožených dětí. 

Více o Kamelotech včetně ukázek písní na adrese  http://www.kamelot-brno.cz/

Kdy: pátek 5. 9. 2014 od 20:00

Kde: scéna na nám. Prokopa Velkého

Jiří Navrátil